O. Balcerak: św. Faustyna woła o beatyfikację o. Józefa Andrasza

Mam wrażenie, że siostra Faustyna woła o to, aby ojciec Andrasz znalazł się w poczcie świętych – mówi o. Mariusz Balcerak, wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym jezuity. Zaznacza, że o. Andrasz był nie tylko kierownikiem duchowym i spowiednikiem najbardziej znanej polskiej mistyczki, ale także bł. Anieli Salawy, bł. Matki Klemensy Staszewskiej OSU, czy też służebnicy Bożej Zofii Tajber ZDCH. Kilkukrotnie spotkał się też z św. Maksymilianem Kolbe.

„Jest coś takiego, że święci się do siebie przyciągają” – podkreśla o. Balcerak.

O. Balcerak: Ojciec Andrasz miał dar intuicji duchowej

„Jesteśmy na etapie diecezjalnym procesu beatyfikacyjnego. Trwają przygotowania przedprocesowe, mające na celu zebranie dokumentów, publikacji, wiadomości, także zdjęć o. Andrasza. Potem będą badane przez dwie komisje: historyczną i teologiczną, które już zostały zaprzysiężone. Dla ojca Andrasza charakterystyczną jest intuicja duchowa. On umiał rozpoznawać pewne natchnienia, które dzieją się w duszy i odpowiednio potem kierować ludźmi, żeby jeszcze bardziej zbliżyli się do Boga. Znamienne jest spotkanie siostry Faustyny z ojcem Andraszem z 1933 roku. To było coś niesamowitego, że jezuita umiał od razu rozpoznać, po pierwszej rozmowie, spowiedzi, że to, co się dzieje w duszy siostry Faustyny, jest prawdą, jest doświadczeniem żywego Jezusa. To naprawdę było coś niesamowitego.“

O. Józef Andrasz urodził się w 1891 r. w Wielopolu k. Nowego Sącza. W wieku 15 lat wstąpił do Towarzystwa Jezusowego i trzynaście lat później przyjął sakrament święceń. Od 1930 r. przez przeszło 20 lat pełnił funkcję Krajowego Sekretarza Apostolstwa Modlitwy. Był również redaktorem Posłańca Serca Jezusowego. Pod jego kierunkiem powstał obraz Jezusa Miłosiernego pędzla Adolfa Hyły, słynący dziś łaskami w Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach; on też zapoczątkował uroczyste nabożeństwa ku czci Miłosierdzia Bożego w klasztornej kaplicy Zgromadzenia w Łagiewnikach (1943) i obchodzenie święta Miłosierdzia (1944). Przez wiele lat spowiadał przy Bazylice Najświętszego Serca w Krakowie. Zmarł 1 lutego 1963 r. w Krakowie - w tym roku przypada 60 rocznica jego śmierci.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama