Ordynariat Polowy wyjaśnia kwestię odznaczenia medalem Milito pro Christo bp. Stefana Regmunta

Odznaczenie przyznane biskupowi Stefanowi Regmuntowi przez Ordynariat Polowy wzbudziło kontrowersje w związku z wcześniejszymi karami nałożonymi na hierarchę przez Watykan. Rzecznik Ordynariatu wyjaśnia, że medal Milito pro Christo związany był z okresem przymusowej służby wojskowej biskupa, przepraszając jednocześnie za zamieszanie związane z odznaczeniem.

„Niedostateczne uzasadnienie nadania odznaczenia oraz publiczny charakter uroczystości mogły być odebrane jako ocena całokształtu życia biskupa, a przez to pogłębić cierpienie osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym, wprowadzić zamieszanie wśród wiernych i opinii publicznej. Nie było to naszym zamiarem. Przepraszamy, że tak się stało”, napisał w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Ordynariatu Polowego jego rzecznik, ks. płk SG Zbigniew Kępa. Oświadczenie zostało umieszczone w związku z artykułem w dzienniku „Rzeczpospolita”, w którym red. Tomasz Krzyżak opisuje uhonorowanie objętego karami Stolicy Apostolskiej emerytowanego biskupa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, bp. Stefana Regmunta.

Pełna treść oświadczenia:

Podczas trzydniowego zjazdu byłych alumnów-żołnierzy, który odbył się w Warszawie w dniach 17–19 października br., Biskup Polowy wręczył medale Milito pro Christo sześciu biskupom, którzy w czasie PRL-u odbyli jako klerycy przymusową służbę wojskową. Wśród odznaczonych jest biskup Stefan Regmunt, biskup senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Przyznanie medalu Milito pro Christo nie jest oceną całego życia i posługi biskupa Regmunta. Odznaczenie odnosi się do okresu przymusowej służby wojskowej w okresie PRL-u, kiedy jako kleryk dał wyraz wierności powołaniu i chrześcijańskim wartościom.

Nadanie tego odznaczenia w żaden sposób nie podważa ani nie narusza jasno sprecyzowanych decyzji Stolicy Apostolskiej, ogłoszonych dnia 25 czerwca 2021 roku. Nałożone na bp. Regmunta zakazy i nakazy odnoszą się do określonych zaniedbań popełnionych przez niego jako biskupa diecezji.

Niedostateczne uzasadnienie nadania odznaczenia oraz publiczny charakter uroczystości mogły być odebrane jako ocena całokształtu życia biskupa, a przez to pogłębić cierpienie osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym, wprowadzić zamieszanie wśród wiernych i opinii publicznej. Nie było to naszym zamiarem. Przepraszamy, że tak się stało.

Ochrona osób małoletnich i dorosłych bezbronnych jest w Ordynariacie Polowym traktowana jako priorytet, a służące temu egzekwowanie prawa kościelnego i świeckiego odbywa się z całą uczciwością i stanowczością.

ks. płk SG dr Zbigniew Kępa
rzecznik prasowy Ordynariatu Polowego

Warszawa, 21 listopada 2023 r.

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama