Singapur: muzułmańska organizacja uhonorowała katolicką zakonnicę

„Dialog międzyreligijny nie jest opcjonalnym dodatkiem: jest częścią misji ewangelizacyjnej Kościoła” – powiedziała siostra Seow podczas ceremonii wręczenia Nagrody Exemplary Interfaith Award.

Jamiyah Singapore – organizacja non-profit działająca na rzecz dobrobytu i rozwoju muzułmanów w Singapurze – uhonorowała katolicką zakonnicę za jej wysiłki na rzecz promowania zrozumienia i współpracy między religiami w tym mieście-państwie. Dyrektorka Canossaville, ośrodka dla dzieci i pomocy społecznej, prowadzonego przez jej zgromadzenie, opisała bycie razem i dzielenie się „z naszymi siostrami i braćmi innych wyznań” jako „skuteczny sposób na to, aby Jezus był znany i kochany”. Przy tym chrześcijanie powinni szczególnie wyróżniać się „miłością i akceptacją”.

Zakonnica jest członkinią Catholic Council for Interreligious Dialogue (Katolickiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego) Archidiecezji Singapuru i od lat 90. angażuje się w dialog międzyreligijny. W 1995 r. ówczesny arcybiskup Singapuru Gregory Yong mianował s. Seow przedstawicielką archidiecezji w Międzyreligijnej Organizacji Singapuru (IRO) – forum, w skład którego wchodzą przedstawiciele różnych religii. W 2003 r. została jej pierwszą przewodniczącą. Wysiłki s. Seow na rzecz dialogu międzyreligijnego doceniła również Stolica Apostolska: z nominacji papieża Jana Pawła II była ona w latach 2001-2004 konsultorem (doradcą) Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.

Nagrodę wręczył siostrze Seow były minister w rządzie Singapuru Tharman Shanmugaratnam. Wraz z katolicką zakonnicą został również nagrodzony Tan Thiam Lye, lider Taoistycznej Federacji Singapuru. Harmonia międzyreligijna w Singapurze nie jest tylko intelektualną ideą lub stanem umysłu, ale aktywną i uzgodnioną praktyką, zacytowała gazeta „Straits Times” słowa z przemówienia byłego polityka. Jak podkreślił, dotyczy to nie tylko przedstawicieli religii, ale także codziennych spraw instytucji religijnych.

Shanmugaratnam powiedział, że meczety i kościoły w Singapurze bez problemów współpracują nawet w praktycznych sprawach codziennych, takich jak ruch drogowy i dzielenie się miejscami parkingowymi, a często nawet zapraszały wiernych na swoje uroczystości. „Harmonia międzywyznaniowa jest niezmienną częścią naszej tożsamości” – dodał.

Ludność liczącego szacunkowo 5,64 mln mieszkańców Singapuru jest wieloreligijna i wielokulturowa. Według oficjalnych danych z 2021 roku, 31,1 proc. stanowią buddyści, 18,9 proc. chrześcijanie, 15,6 proc. muzułmanie oraz 5 proc. hinduiści. Zwolennicy tradycyjnych chińskich kierunków wiary, jak np. taoizmu, stanowią 8,8 proc. mieszkańców. W Singapurze żyje około 360 tys. katolików skupionych w 32 parafiach.

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama