Św. Jan Paweł II nazwał go „patronem chrześcijańskiego ładu moralnego”. Kilka ciekawostek o św. Stanisławie

Wincenty Kadłubek uważa, że po okrutnej śmierci, ciała św. Stanisława miały strzec orły. Dziś św. Stanisław, biskup i męczennik, główny patron Polski, cieszy się nadal ogromnym uznaniem wśród katolików w naszym kraju. Jest patronem bardzo wielu polskich parafii. Oto kilka ciekawostek o tym odważnym człowieku.

Św. Stanisław ze Szczepanowa, biskup i męczennik, jest głównym patronem Polski, obok NMP Królowej Polski i św. Wojciecha, również biskupa i męczennika. W dniu jego wspomnienia, 8 maja, przedstawiamy kilka ciekawostek z życia świętego. 

1. Św. Stanisław był bardzo wykształconym człowiekiem. Dał się poznać jako gorliwy pasterz. Był odważny i bezkompromisowy. Pociągał za sobą ludzi do Chrystusa. Potrafił upomnieć nawet samego króla Bolesława, kiedy ten zboczył z moralnej ścieżki. A kiedy król nadal nie słuchał, nie bał się mu zagrozić wyłączeniem go z Kościoła. Reakcja króla jest wszystkim znana...

2. Autorytet Stanisława był ogromny. Wincenty Kadłubek podaje, że św. Stanisław cieszył się tak wielkim uznaniem, że nikt nie miał odwagi, aby podnieść na niego ręce. Według Kadłubka, król Bolesław osobiście miał zabić św. Stanisława. Jak czytamy na stronie brewiarz.pl, „11 kwietnia 1079 roku Bolesław udał się na Skałkę i w czasie Mszy świętej zarąbał biskupa uderzeniem w głowę. Potem kazał poćwiartować jego ciało. Ówczesnym zwyczajem bowiem ciało skazańca niszczono. Duchowni ze czcią pochowali je w kościele św. Michała na Skałce. Fakt ten jest dowodem czci, jakiej wtedy męczennik zażywał”.

3. Kadłubek przytoczył w swoich zapiskach legendę, jakoby ciała św. Stanisława strzegły orły. Według niego, ciało św. Stanisława cudownie się zrosło po tak okrutnej śmierci. Ta legenda odgrywała szczególną rolę w XIII i XIV wieku. Wówczas wierzono, że tak jak zrosło się ciało św. Stanisława, tak i Polska na nowo się zjednoczy. Królestwo Polskie było wtedy bowiem podzielone na dzielnicowe księstwa.

4. Św. Jan Paweł II nazwał św. Stanisława „patronem chrześcijańskiego ładu moralnego”. Św. Stanisław został wybrany jako jeden z patronów Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, dzieła powołanego przez ks. Franciszka Blachnickiego. Św. Stanisław jest dla członków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka wzorem odwagi w dawaniu świadectwa najwyższym wartościom. Członkowie KWC modlą się słowami: „Święty Stanisławie, Biskupie i Męczenniku, Patronie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, natchnij nas odwagą w dawaniu świadectwa i męstwem w obliczu trudności i prześladowań, abyśmy bez lęku pracowali nad odbudową ładu moralnego w naszej Ojczyźnie”.

5. O św. Stanisławie chętnie pisano, jak i umieszczano jego postać na wielu obrazach. Jednym z najsłynniejszych obrazów jest obraz Jana Matejki „Zabójstwo św. Stanisława". Jan Matejko umieścił też postać św. Stanisława na obrazie „Bitwa pod Grunwaldem”. Św. Stanisław miał wtedy czuwać nad Polakami. Natomiast Józef Ignacy Kraszewski przedstawił św. Stanisława w powieści „Boleszczyce”.

źródło: siedlce.oaza.pl; pelplin.oaza.pl; brewiarz.pl; fajnepodroze.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama