Toruń: koparka natrafiła na pozostałości XIII-wiecznego kościoła? „Konieczne są badania archeologiczne”

W poniedziałek na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu rozpoczęto budowę komory ściekowej koło Bramy Klasztornej. Koparka szybko natknęła się jednak na średniowieczne nawarstwienia – być może pozostałości XIII-wiecznego kościoła św. Ducha. Prace budowlane wstrzymano, konieczne będą badania archeologiczne.

Prace nad budową komory ściekowej rozpoczęły się w poniedziałek, pomimo zapewnień wojewódzkiego konserwatora zabytków Sambora Gawińskiego, że każde głębsze wykopy, które mają być jeszcze wykonane podczas prac na Bulwarze Filadelfijskim, poprzedzą badania sondażowe.

Konserwator Gawiński potwierdził to także w rozmowie z reporterem PAP ok. godziny 14, gdy na miejscu pracowała już koparka. W kolejnej rozmowie szef Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków wskazał, że najprawdopodobniej jego postanowienia o badaniach sondażowych przy budowie komór ściekowych (takie mają być dwie), nie zostały przekazane przez jego pracownicę archeolog Joannę Sosnowską wykonawcy oraz mającemu w tym miejscu nadzór archeologowi Leszkowi Kucharskiemu. Ten – jak ustalił z Sosnowską – miał być obecny przy pracach koparki i był na miejscu.

Nie prowadzono tam jednak badań sondażowych, a regularne wykopy koparką. Te musiały być jednak bardzo szybko wstrzymane, co zarejestrował na miejscu reporter PAP. Firma budowlana natrafiła bowiem na nienaruszone średniowieczne nawarstwienia.

Prace były prowadzone przy Bramie Klasztornej, na północ od terenu prac archeologicznych w kompleksie św. Ducha. To tutaj najprawdopodobniej należy szukać właściwej części XIII-wiecznego kompleksu, czyli kościoła. To w rozmowie z PAP potwierdziła prof. Krystyna Sulkowska-Tuszyńska, rzeczoznawca ministra kultury i dziedzictwa narodowego, która swoim nadzorem merytorycznym objęła wykopaliska prowadzone bliżej Wisły przez firmę archeologiczną państwa Alagierskich.

„Być może koparka natrafiła na samo prezbiterium kościoła. Może to być też jakiś budynek przykościelny. Na pewno konieczne są badania archeologiczne w tym miejscu” – powiedziała PAP prof. Sulkowska-Tuszyńska.

Prace budowlane zostały wstrzymane. Konserwator wojewódzki zapewnił, że wykonane zostaną badania archeologiczne. O rozszerzenie dotychczasowych badań archeologicznych na Bulwarze postulują od pewnego czasu społecznicy i naukowcy. Chcą odkrycia właśnie tego terenu, zbadania kompleksu św. Ducha i jego ochrony przez stworzenie w tym miejscu Parku Kulturowego. Zabytki miałby zostać przebadane, zakonserwowane i wyeksponowane. Petycje o utworzenie Parku Kulturowego można podpisywać w internecie.

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama