Żaryn o nakazie aresztowania Putina: to wskazanie, że powinien być traktowany jak zbrodniarz

Nakaz aresztowania Władimira Putina wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze to m.in. formalne wskazanie, że Putin powinien być traktowany jak zbrodniarz – powiedział w piątek pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Żaryn, który był gościem Polsat News, został zapytany o znaczenie nakazu aresztowania Putina. „Po pierwsze jest to formalny krok do tego, żeby rozmawiać o konsekwencjach zbrodni popełnianych na zlecenie Putina i w związku z tym, co on rozpoczął atakując Ukrainę” – odpowiedział.

Wskazał, że jest to również „sygnał o charakterze symbolicznym”. „Przypomnę, że jest to międzynarodowe formalne wskazanie, że Władimir Putin powinien być traktowany jak zbrodniarz” – oznajmił.

Dodał, że „jest to również przyczynek, żeby rozmawiać o szokujących praktykach Rosjan”. „Jednym z głównych motywów tego wniosku jest operacja porywania ukraińskich dzieci i wywożenia ich do Rosji. Dane, którymi dysponuję, pokazują, że to masowa praktyka wynaradawiania Ukraińców. Mowa o kilkuset tysiącach dzieci i kobiet, które mogły zostać porwane z rodzin do Rosji” – wyjaśnił Żaryn.

MTK wydał w piątek nakaz aresztowania Putina; sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury, uznając, że są realne podstawy, by sądzić, że jest on odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji. W tej samej decyzji MTK wydał również nakaz aresztowania rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej, oskarżanej o te same zbrodnie.(PAP)

Autor: Wojciech Kamiński

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama