17 maja wysłuchanie publiczne wszystkich projektów ustaw aborcyjnych

Planujemy na 17 maja wysłuchanie publiczne wszystkich projektów o aborcji – powiedziała w poniedziałek w Studiu PAP szefowa sejmowej komisji nadzwyczajnej ds. aborcji Dorota Łoboda (KO). Dodała, że w zeszłym tygodniu wniosek o wysłuchanie trafił do marszałka Sejmu.

Na 23 kwietnia wyznaczone jest posiedzenie sejmowej komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży. Chodzi o dwa projekty Lewicy, jeden Koalicji Obywatelskiej i jeden Trzeciej Drogi, czyli PSL i Polski 2050.

Łoboda (KO) w poniedziałek w Studiu PAP zapowiedziała, że planowane na wtorek posiedzenie komisji poświęcone będzie uchwaleniu wniosku o wysłuchanie publiczne wszystkich czterech projektów ustaw. Dodała, że w zeszłym tygodniu wniosek o takie wysłuchanie skierowała do marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

„Wysłuchanie publiczne planujemy na 17 maja, żeby dać czas wszystkim organizacjom pozarządowym, obywatelkom, obywatelom i stronie społecznej, aby mogli się zgłosić. Temat jest na tyle ważny i budzący na tyle skrajne społeczne emocje, że nie wyobrażam sobie, aby pominąć wysłuchanie publiczne” – powiedziała.

Poinformowała, że zbiera opinie prawne i merytoryczne dotyczące oceny zgodności projektów z konstytucją, więc trudno na razie określić dokładny harmonogram prac komisji. Dodała, że chciałaby, aby posiedzenie odbywały się średnio co dwa tygodnie, wraz z posiedzeniami Sejmu.

Powiedziała, że jej celem jest „połączenie w jeden” wszystkich trzech projektów dotyczących legalizacji aborcji.

„Rolą tej komisji jest wypracowanie jakiegoś porozumienia. Różnimy się w ramach koalicji 15 października. Nie chodzi o to, aby przekonać PiS czy Konfederację, bo tutaj misja jest raczej stracona. Chodzi o to, aby w gronie koalicjantek i koalicjantów dogadać się, (...) byśmy wyszli z jednym projektem” – oświadczyła.

Łoboda nadmieniła, że drugim celem jest wyjście z komisji także projektu Lewicy o dekryminalizacji pomocnictwa przy aborcji. „Komisja z całą pewnością nie będzie zamrażarką dla tych projektów” – zadeklarowała.

Na początku kwietnia br. Sejm skierował cztery projekty zmian w prawie aborcyjnym do dalszych prac w komisji nadzwyczajnej. Chodzi o dwa projekty Lewicy – jeden częściowo depenalizujący aborcję i pomoc w niej i drugi, umożliwiający przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia; o projekt KO zakładający, że osoba w ciąży ma prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w jej pierwszych 12 tygodniach, a także o przedłożenie Trzeciej Drogi, czyli PSL i Polski 2050, przywracające stan przed wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r., który uniemożliwił aborcję z powodów innych niż gwałt (lub kazirodztwo i ochrona życia i zdrowia kobiety.

Obowiązujące w Polsce od 1993 r. przepisy antyaborcyjne zostały zmienione po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 r. Wcześniej ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zwana kompromisem aborcyjnym, zezwalała na dokonanie aborcji także w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Tę przesłankę do przerwania ciąży TK uznał za niekonstytucyjną, co wywołało falę protestów w całym kraju. Przepis ten utracił moc wraz z publikacją orzeczenia TK w styczniu 2021 r.

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama