„Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”. Dziś obchodzimy Dzień Papieski

W całej Polsce zostanie przeprowadzona zbiórka na program stypendialny dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości, organizowana przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. W sobotę przyznano nagrody Totus Tuus. Dzień Papieski obchodzony jest już po raz 24.

O godz. 9:00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie kard. Kazimierz Nycz odprawił Mszę św. w intencji darczyńców Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. W Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie o godz. 9:00 ks. bp Michał Janocha przewodniczył Mszy Św. „radiowej” (transmitowana przez Program I Polskiego Radia), a w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie, o godz. 9:30 Mszę Św. celebrował ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski .

O godz. 17:30 odbędzie się Koncert Galowy XXIV Dnia Papieskiego pt. „Psalm dni naszych”. Wystąpią m.in. Krzysztof Antkowiak, Maciej Balcar, Siostry Melosik, Lidia Pospieszalska, Anna Szarmach, Olga Szomańska, Tomasz Szczepanik, Mateusz Ziółko oraz zespół absolwentów Fundacji – Tylko Ty.

W ramach obchodów Dnia Papieskiego, w piątek 11 października, odbyła się konferencja naukowa  z udziałem ekspertów Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie oraz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II  w Krakowie. 

W sobotę podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono coroczne nagrody Totus Tuus przyznawane przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Otrzymali je: ks. Andrzej Dobrzyński – dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie, Lubelskie Hospicjum dla Dzieci, poeta Wojciech Wencel oraz twórcy filmu „Tętno”. Nagrodą Specjalną Totus uhonorowano Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”.

Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem „Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”.

Organizatorem Dnia Papieskiego jest Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, która prowadzi program stypendialny dla uzdolnionej młodzieży z niezamożnych rodzin. Ze wsparcia Fundacji korzysta obecnie rocznie ponad 2 tys. osób z całej Polski, a stypendia przyznawane są już od VII klasy szkoły podstawowej i mogą być kontynuowane aż do zakończenia studiów. 

Przez 20 lat działalności Fundacja pomogła ukończyć studia tysiącom młodych ludzi, a oprócz październikowej zbiórki „Dzieło Nowego Tysiąclecia” można wspierać przez cały rok. Fundacja została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 r. Powstała jako owoc pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny w 1999 r.

Przewodniczącym Rady Fundacji jest kard. Kazimierz Nycz, a prezesem jej zarządu ks. Dariusz Kowalczyk.

Źródło: KAI

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama