Abp Baraniak błogosławionym? „Potrzebny jest żywy kult”

„Na niego spadły główne oskarżenia i zarzuty, podczas gdy mnie w moim odosobnieniu przez trzy lata oszczędzano” – powiedział o abp. Antonim Baraniaku kard. Stefan Wyszyński. O szansach na beatyfikację dręczonego przez komunistów hierarchy rozmawiano na konferencji w Leszczyńskiej Galerii Książki w Lesznie.

„Wiele przesłanek wskazuje na to, że w okresie jego uwięzienia decydowały się przyszłe losy Kościoła katolickiego w Polsce” – mówił metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Były przewodniczący KEP kilka lat temu zainicjował starania o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego abp. Antoniego Baraniaka. Dostał pozytywną opinię Konferencji Episkopatu Polski. Jednak

sekretarz Kongregacji (dziś Dykasterii) Spraw Kanonizacyjnych abp Fabio Fabene odpisał 8 października 2021 r., że sprawa sługi Bożego abp. Baraniaka „nie może być procedowana ad interiora”. Do rozpoczęcia procesu potrzebny jest żywy kult kandydata na ołtarze.

Abp Baraniak osłaniał kard. Wyszyńskiego

„To, że w Polsce nie odbył się pokazowy proces prymasa i nie udało się komunistom skompromitować Kościoła tak jak to stało się w Chorwacji, Czechach, Rumunii, Słowacji i na Węgrzech, zawdzięczamy osobie skromnego, pokornego człowieka, który - w najtrudniejszym dla Kościoła czasie - nie ugiął się i nie załamał” – podkreślił podczas konferencji w Lesznie abp Stanisław Gądecki.

Na znaczenie postawy abp. Baraniaka w czasach komunistycznych prześladowań zwracał uwagę sam kard. Wyszyński, który mówił o nim, że był dla niego „niejako osłoną”. „Na niego bowiem spadły główne oskarżenia i zarzuty, podczas gdy mnie w moim odosobnieniu przez trzy lata oszczędzano” – tłumaczył Prymas Tysiąclecia.

Abp Baraniak – kapłan niezłomny

Abp Antoni Baraniak urodził się 1 stycznia 1904 r. w Sebastianowie, obecnie w gminie Książ Wielkopolski. Był salezjaninem. Od 1933 r. pełnił funkcję sekretarza prymasa Augusta Hlonda, a następnie Stefana Wyszyńskiego, z którym został aresztowany w nocy z 25 na 26 września 1953 r. i osadzony przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Komunistyczna władza przez 27 miesięcy usiłowała go złamać poprzez tortury. Ślady po nich nosił do śmierci. Skrajnie wyniszczony fizycznie i psychicznie nie dał się jednak złamać. Po uwolnieniu jeszcze przez 20 lat był metropolitą poznańskim. Brał udział w pracach Soboru Watykańskiego II.

Zmarł w Poznaniu po długiej chorobie 13 sierpnia 1977 r. Pochowano go w podziemiach bazyliki archikatedralnej. W 2018 r. prezydent Andrzej Duda odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego. Ojciec Święty Jan Paweł II – podczas pielgrzymki do Poznania w 1983 roku – wyznał: „pasterskie męstwo, wielką pokorę i Bogu znane zasługi [abp. Baraniaka] otaczamy zawsze głęboką czcią”.

Obchody Roku Arcybiskupa Antoniego Baraniaka

Konferencja pt. „Arcybiskup Antoni Baraniak – leszczyńskie spotkania” była częścią obchodów roku abp. Antoniego Baraniaka. Konferencję poprzedziła Msza św. w kościele pw. Świętego Krzyża. Uczestnikom pokazano film dokumentalny „Powrót” w reżyserii Jolanty Hajdasz.

Źródło:  vaticannews.va/pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama