Czterej sabotażyści aresztowani. Mieli spowodować katastrofę lotniczą

Obecnie aresztowane są cztery osoby zaangażowane w działalność grupy sabotażowo-dywersyjnej o charakterze międzynarodowym, która nadawała przesyłki mogące ulec zapłonowi podczas transportu lotniczego – poinformowała w piątek Prokuratura Krajowa.

„Wobec kolejnych dwóch ustalonych sprawców wszczęto poszukiwania międzynarodowe. Jednocześnie prowadzone są intensywne czynności mające na celu ustalenie pełnego kręgu osób zaangażowanych w działalność omawianej grupy, także we współpracy z organami ścigania innych krajów Unii Europejskiej" – poinformowała prok. Katarzyna Calów-Jaszewska z PK.

Jak przekazała, śledztwo dotyczy udziału w Polsce oraz innych krajach UE

„w działalności obcego wywiadu poprzez dokonywanie aktów sabotażu polegających na uszkadzaniu obiektów przemysłowych oraz infrastruktury krytycznej w postaci lotnisk, samolotów i pojazdów oraz inicjowaniu pożarów za pomocą paczek kurierskich z samozapłonem".

Według ustaleń prokuratury „działalność grupy polegała na dokonywaniu aktów sabotażu i dywersji związanych z nadawaniem za pośrednictwem firm kurierskich do krajów Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii przesyłek z zawartością zakamuflowanych materiałów wybuchowych i niebezpiecznych, które ulegały samozapłonowi lub detonacji w czasie transportu lądowego i lotniczego".

„Ponadto celem grupy było testowanie kanału transferu dla tego rodzaju przesyłek, które finalnie miały zostać wysłane do Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Kanady" – zaznaczyła prok. Calów-Jaszewska.

Jak ujawniła prokuratura w sprawie zatrzymano, ogłoszono zarzuty, a następnie aresztowano cztery osoby, które zaangażowane były w działalność grupy, a dwie kolejne są poszukiwane.

Postawione zarzuty odnoszą się m.in. do przepisu Kodeksu karnego mówiącego, że „kto, biorąc udział w działalności obcego wywiadu albo działając na jego rzecz, dokonuje dywersji, sabotażu lub dopuszcza się przestępstwa o charakterze terrorystycznym, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 10 albo karze dożywotniego pozbawienia wolności".

Śledztwo prowadzi Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PK w Warszawie wspólnie z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wszczęte w sierpniu postępowanie prowadzone jest także we współpracy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego.

O sprawie napisała w piątek „Gazeta Wyborcza".

„Pod Warszawą spłonęła ciężarówka firmy kurierskiej, groźne pożary wybuchły też w magazynie w Wielkiej Brytanii i na lotnisku w Niemczech. Przesyłki nadali dywersanci opłacani przez rosyjski wywiad. Przez przypadek nie doszło do katastrofy lotniczej" – napisała „GW".

„Elektryczna poduszka do masażu produkcji chińskiej, kosmetyki i erotyczne gadżety – zawartość czterech paczek nadanych w połowie lipca 2024 r. w Wilnie nie wyglądała podejrzanie. Dwie paczki przeszły szczegółową kontrolę na lotniskach – pracownicy skanowali je i otwierali. Nie odkryli zapalnika czasowego ukrytego w poduszce oraz łatwopalnej substancji w kosmetykach" – ustalił dziennik. Jak napisał tylko dwugodzinne opóźnienie samolotu, który miał zabrać paczki na pokład, sprawiło, że do pożaru doszło na lotnisku w Lipsku.

ABW w piątkowym komunikacie przekazała zaś, że polskie służby notują intensyfikację działań o charakterze dywersyjnym wymierzonych przeciwko Polsce, państwom Unii Europejskiej i NATO. „Są one inicjowane i koordynowane przez rosyjskie służby specjalne" – ocenia Agencja. Dodała, że prokuratura nadzoruje kilka śledztw dotyczących działalności dywersyjnej, które powierzono do prowadzenia ABW i policji. W ich toku dotychczas zarzuty postawiono ok. 20 podejrzanym

Źródło: Logo PAP

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

reklama

reklama

reklama

reklama