Czy w Polsce będzie można bezkarnie zabijać dzieci? Sejmowa komisja pracuje nad dekryminalizacją aborcji

Dziś sejmowa komisja do rozpatrzenia projektów ustaw o przerywaniu ciąży zajmie się propozycją Lewicy. Projekt zmian w kodeksie karnym przewiduje zniesienie kary więzienia za przeprowadzenie lub pomoc w aborcji. To wszystko w imię: samostanowienia, godności i ochrony zdrowia.

Zaproponowane zmiany dotyczą brzmienia art. 152 kodeksu karnego. Mówi on, że „kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę z naruszeniem przepisów ustawy, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech”. Przewiduje też taką samą karę za pomoc kobiecie ciężarnej w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy lub za nakłanianie jej do aborcji.

W przypadku przerwania ciąży, gdy dziecko poczęte osiągnęło zdolność do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej, kara więzienia wynosi od sześciu miesięcy do ośmiu lat.

Projekt Lewicy zakłada częściową dekryminalizację i depenalizację przerywania ciąży za zgodą ciężarnej. Autorzy zmian zaproponowali dopisanie w ustawie dwóch przepisów:

„Nie popełnia przestępstwa, kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę, jeżeli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni” oraz nie podlega karze, „kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę, jeżeli badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”.

W uzasadnieniu autorzy projektu powołują się na Konstytucję. Napisano błędnie, że proponowane zmiany „mają przynajmniej częściowo zapewnić realizację zasad w życiu społecznym wynikających z konstytucji”. Wymienione w tym kontekście zostało prawo do samostanowienia (art. 47) i ochrony zdrowia (art. 68) „nierozerwalnie związane z przyrodzoną godnością ludzką (art. 30)”. Niestety nie uwzględniono w nim podstawowego prawa do życia każdego człowieka i ochrony życia przez państwo, zapisanego także w Konstytucji.

Proponowane zmiany przewidują również wykreślenie przepisu 152 § 2 o karze za pomoc lub podżeganie do aborcji. Usunięcie tych przepisów będzie „chronić” tych, którzy pomagają kobiecie zabić własne dziecko – członków rodzin i bliskich. Ponadto, zapisy w ustawie mają spowodować, że restrykcyjne prawo w Polsce nie będzie już wywoływało u lekarzy „efektu mrożącego”, gdyż zdejmie z nich miano „przestępcy”. Lekarze, według Federy, podejmują takie decyzje, ponieważ boją się skojarzeń z przestępcami z powodu wykonywania zabiegów przerwania ciąży, bądź odpowiedzialności karnej w przypadku, gdyby organy ścigania uznały, że nie było ustawowej przesłanki do przeprowadzenia aborcji.

Projekt Lewicy jest jednym z czterech skierowanych do rozpatrzenia przez sejmową komisję nadzwyczajną do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży.

Źródło: PAP

 

 

 

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama