Grzegorz Braun „interweniuje” w Krakowie. Policja zajmie się sprawą usunięcia ukraińskiej flagi z kopca Kościuszki

Policja zajmuje się sprawą usunięcia flagi Ukrainy z kopca Kościuszki. Symbol narodowy tego kraju zdjął poseł Konfederacji Grzegorz Braun, o czym sam poinformował we wtorek w mediach społecznościowych.

„Flagę UKR, która znajdowała się w niewłaściwym miejscu, jako uczciwy znalazca przekazuję do konsulatu w Krakowie” – przekazał parlamentarzysta.

Rzecznik krakowskiej policji Piotr Szpiech powiedział PAP, że funkcjonariusze rano interweniowali w tej sprawie „po otrzymaniu zgłoszenia o kradzieży flagi i uszkodzenia mienia”. „Przeprowadziliśmy na miejscu oględziny, zabezpieczyli materiały dowodowe. Oceniamy okoliczności zdarzenia. Materiał dowodowy zostanie przekazany do prokuratury celem oceny prawnej tej sprawy” – powiedział Szpiech.

O ocenę sprawy zwróciły się do komendy wojewódzkiej służby prasowe wojewody małopolskiego. Instytucją sprawującą opiekę nad kopcem Kościuszki jest Komitet Kopca Kościuszki. Komitet ten na zebraniu walnym podjął jednomyślną uchwałę, że flaga Ukrainy obok flagi polskiej będzie pozostawać na kopcu.

„Powiewają nad Kopcem Kościuszki w Krakowie przede wszystkim Barwy Biało-Czerwone, ale też 4 lipca – flaga Stanów Zjednoczonych, a 14 lipca Tricolore Republiki Francuskiej, której Kościuszko jest honorowym obywatelem. W obecnym czasie rosyjskiej agresji na suwerenne państwo ukraińskie nie mogła tu nie zawisnąć flaga Ukrainy. Na tym naszym narodowym pomniku jest ona symbolicznym wyrazem oczywistej solidarności nas Polaków z Ukraińcami, obywatelami niepodległego Państwa, których niesprawiedliwie spotkało nieszczęście wojny” – argumentował to stanowisko prezes komitetu kopca Mieczysław Rokosz.

W ocenie wojewody małopolskiego usunięcie flagi jest działaniem wbrew tak wyrażonej i uargumentowanej decyzji podmiotu będącego historycznym i prawnym opiekunem kopca.

Wojewoda złoży także zawiadomienie do Komisji Etyki Poselskiej. (PAP)

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama