Jaka jest gleba twojego serca? Czy wystarczająco żyzna, aby Słowo mogło przynieść plon?

Jaki jest sens przypowieści o siewcy? Kogo dotyczą obrazy różnych rodzajów ziemi, na którą pada ziarno? Nas samych, ale niekoniecznie w sensie różnych osób, a raczej – jako różnych etapów naszego życia – podkreśla ks. Przemysław Pojasek w komentarzu do dzisiejszej Ewangelii.

Dzisiejsza Ewangelia wskazuje cztery postawy charakterystyczne dla osób słuchających słowa Bożego – pisze ks. Pojasek. „Zgromadzeni na drodze to ludzie nie zainteresowani treścią i jej przyjęciem. Na gruncie skalistym słuchacze entuzjastycznie przyjmują słowo, które nie może się jednak zakorzenić z uwagi na wewnętrzną zatwardziałość. Trzecia grupa gubi je w natłoku innych spraw jak troski tego świata, ułuda bogactwa i inne żądze. Ostatni natomiast niczym żyzna ziemia wydają stosowny plon.”

Nie chodzi jednak o to, aby przyporządkowywać każdą z tych postaw do poszczególnych ludzi, ale raczej zastanowić się, w jakim stopniu odnoszą się one do mnie samego. Jak podkreśla ks. Pojasek, „musimy uczciwie ocenić wewnętrzne przeszkody zamykające nas na przyjęcie prawdy o królestwie Bożym. Czas na «duchową radiografię», która nie tylko pomoże poznać glebę naszego serca, ale i ją użyźnić.”

» Więcej w dzisiejszym komentarzu liturgicznym.

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

« 1 »

reklama

reklama

reklama