O. Kolbe wrócił, listę księży z Dachau usunięto. Slalom Muzeum II Wojny Światowej

Na wystawie gdańskiej placówki znów pojawiła się wzmianka o św. Maksymilianie Kolbe. W przyszłości ma być też wystawiony przedmiot należący do bł. Józefa Ulmy. Z ekspozycji usunięto za to listę Polaków, w tym księży, którzy zginęło w obozie Dachau.

O nowym elemencie wystawy poinformował prezes IPN dr Karol Nawrocki.

„Ojciec Maksymilian Kolbe wrócił na wystawę w Muzeum II Wojny Światowej... Niewiele o Nim się dowiemy, ale jest” – napisał w mediach społecznościowych Nawrocki. Po czym dodał: „Uwaga: powrót Ojca Kolbego wiąże się jednocześnie z usunięciem spisu Polaków (w tym księży) pomordowanych w Dachau. Taka zamiana, konfrontacja – jest ojciec Kolbe. Nie ma tego: (tu zamieścił link do spisu pomordowanych Polaków w obozie koncentracyjnym w Dachau). Nieładnie”.

Zadowolenie z przywrócenia informacji o świętym wyraził przewodniczący Kolegium IPN prof. Wojciech Polak. „Oczywiście sam fakt, że umieszczono cokolwiek poświęconego św. o. Maksymilianowi Marii Kolbemu jest pozytywny. Stanowi to pewną formę naprawienia błędu, który został popełniony. Umieszczono estetyczną, robiącą wrażenie grafikę, przydałoby się jednak więcej faktografii o św. o. Maksymilianie Kolbem” – stwierdził w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”.

W jego ocenie jednoczesne usunięcie spisu Polaków zamordowanych w Dachau jest jednak bulwersujące. „Przypuszczam, że można było tak przygotować wystawę, by znalazło się na niej i jedno, i drugie. Tymczasem mam takie dziwne uczucie, że obecna dyrekcja muzeum działa jak słoń w składzie porcelany, jakby nie można było kierować się tutaj zdrowym rozsądkiem, poczuciem patriotyzmu, a także głosami opinii społecznej” – ocenił.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zapowiedziało tymczasem, że następnym krokiem będzie „włączenie" do ekspozycji opowieści o Rodzinie Ulmów. „Stanie się to poprzez artefakt będący kiedyś własnością Józefa Ulmy” – poinformowała placówka.

Do skandalu związanego z gdańskim muzeum doszło w czerwcu. Urzędujące wówczas od niedawna kierownictwo placówki po cichu usunęło z ekspozycji elementy odnoszące się do rtm. Pileckiego, bł. rodziny Ulmów oraz św. Maksymiliana Kolbego. Jak tłumaczono, „wprowadzenie gabloty poświęconej wyłącznie duchownym rzymskokatolickim oraz zawieszenie w centralnych punktach tej przestrzeni portretów o. Kolbego i rtm. Pileckiego zaburzyło antropologiczny charakter narracji”. Po nagłośnieniu sprawy kierownictwo muzeum zapowiedziało, że Pilecki, Ulmowie i o. Kolbe będą w jakiś sposób zaprezentowani na wystawie. Natomiast przed budynkiem przez cały czas stoi pomnik rotmistrza.

 

Źródło: „Nasz Dziennik”

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama