W Rudniku nad Sanem powstaje Dom dla Osób Niesłyszących. Będzie to jedyna taka placówka w Polsce. Budowa ośrodka była marzeniem zmarłego cztery lata temu twórcy sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie-Godowie, ks. Czesława Wali.
Marian Pędlowski, prezes zarządu Fundacja im. ks. Czesława Wali przypomniał, że ks. Wala podejmował wiele inicjatyw wspierających osoby z uszkodzonym słuchem. Dodaje, że zawsze dostrzegał w nich ogromny potencjał, a poprzez swoje działania pozwalał rozwinąć skrzydła ludziom ambitnym, lecz zepchniętym na margines z powodu swej niepełnosprawności. Często powtarzał słowa: „Dopóki żyję, to pomagam”.
„Dom dla Osób Niesłyszących, którego budowa trwa w Rudniku nad Sanem, ma być kolejną formą wsparcia dla osób niepełnosprawnych słuchowo. Ks. Wala raz przy wsparciu Fundacji, pragnął otoczyć stałą pomocą swoich niepełnosprawnych przyjaciół” – zapewnić im miejsce, gdzie poczuliby się jak u siebie i mogli w pełni korzystać z życia – powiedział prezes Fundacji.
Ks. Wala przeznaczył na ten cel cały swój majątek odziedziczony po rodzicach, przede wszystkim teren malowniczo położony w lesie, który został ogrodzony i na którym została wykonana część fundamentów.
„Teraz my wypełniamy Jego testament, kontynuując dzieło budowy Domu dla Osób Niesłyszących w Rudniku nad Sanem” – dodaje Marian Pędlowski.
Dlatego też ogłoszono nabór do mieszkania wspomaganego, które zostało utworzone przez Fundację i wpisane do rejestru wojewody podkarpackiego. Mieszkanie jest przeznaczone dla osób pełnoletnich, niesłyszących, niedosłyszących oraz niesłyszących i niedosłyszących z inną niepełnosprawnością, które ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.
Do mieszkania może być przyjęta osoba, spełniająca warunki rekrutacji. Osobie przyjętej zapewnione zostanie kompleksowe zindywidualizowane wsparcie wysoko wykwalifikowanych specjalistów w zależności od potrzeb użytkownika mieszkania w celu osiągnięcia poziomu funkcjonowania niezbędnego do samodzielnego, niezależnego życia.
Nabór zgłoszeń kandydatów trwa do 11 października 2024 roku. Ewentualne dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 517801588 lub mailem: fundacjakswali@gmail.com. Szczegółowe informacje są podane na stronie Fundacji im. ks. Czesława Wali.
Ks. Wala w pamięci zapisał się jako wspaniały katecheta oraz duszpasterz i przyjaciel głuchych. W latach jego posługi duszpasterskiej do sanktuarium przybywały setki tysięcy ludzi z całej Polski. W ostatnich latach życia zaangażował się w budowę ośrodka dla głuchoniemych w swoim rodzinnym mieście w Rudniku. W opinii wielu dał się poznać jako wybitny duszpasterz, animator posługi społeczno-charytatywnej, propagator kultu maryjnego w Polsce oraz inicjator nowych form duszpasterstwa nadzwyczajnego, a szczególnie duszpasterstwa osób niesłyszących.
W 2018 roku ks. Czesław Wala został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Źródło: KAI