„Ewangelizacja nie może być działaniem małej grupki osób. To w naszych parafiach musi być norma” – mówił ks. James Mallon, założyciel projektu duszpasterskiego „Boża Renowacja”. W Tarnowie pod hasłem „Droga do domu” rozpoczął się VII Kongres Nowej Ewangelizacji.
Tegoroczny VII Kongres Nowej Ewangelizacji, który w dniach 19-20 odbywa się w Tarnowie pod hasłem „Droga do domu”, jest poświęcony zagadnieniu ewangelizacji w rodzinach, w których dorosłe dzieci odeszły od wiary i Kościoła.
Gościem specjalnym kongresu jest ks. James Mallon, proboszcz parafii Matki Bożej z Guadalupe w Dartmouth w Nowej Szkocji i założyciel projektu duszpasterskiego „Boża Renowacja” – skupionego na misyjnym uczniostwie. Dzień przed rozpoczęciem kongresu odbył się panel kapłański: „Współczesne wyzwania duszpasterstwa parafialnego”, podczas którego ks. Mallon na podstawie swoich doświadczeń, szukał odpowiedzi: jakiej parafii potrzebuje współczesny świat?
Kanadyjski duchowny przypomniał, że Kościół ze swej natury jest misyjny – „posłany do świata, ale potrzebuje nowych metod, nowego zapału i środków wyrazu”. Podał przykład Kanady, która w ciągu ostatnich 50 lat stała się krajem post-, a nawet antychrześcijańskim.
„Mimo zmian, które zachodzą na świecie, Kościół w Kanadzie nie zmienił swoich metod działania. Jesteśmy świetnie przygotowani, by głosić Ewangelię do świata, którego już nie ma. Używamy takich samych metod i oczekujemy takich samych rezultatów. To już nie działa” – powiedział.
Z uczestnikami kongresu podzielił się doświadczeniem czynienia w parafii z „uczniów” – „apostołów”. Zwrócił uwagę, że zachodnie Kościoły „po fazie wzrostu” znajdują się w fazie schyłkowej – gdzie podobnie, jak w Kanadzie – likwidowane są kolejne kościoły i parafie. „Nowy model – zgodnie z tzw. modelem dwóch pętli Berkana – zaczyna się wyłaniać w chwili upadku starego” – mówił, nawiązując do teorii zmian w organizacji.
Tym nowym modelem – według ks. Mallona – jest nawrócenie misyjne, które powinno dokonać się w parafii. Podkreślił nierozerwalny związek misji uczniów Chrystusa z ich tożsamością.
„Przywrócenie w parafiach tożsamości misyjnej to ogromne zadanie dla Kościoła. Misja i ewangelizacja – działanie „na zewnątrz” muszą być normalne w naszych parafiach. To nie może być zadanie dla małej grupki osób. To musi być norma” – podkreślił.
Ks. Mallon zwrócił także uwagę na potrzebę nowej definicji „opieki duszpasterskiej”. „W Kanadzie, kiedy mówimy o opiece duszpasterskiej, myślimy o chorych, cierpiących i zranionych. To są owszem działania, które jako Kościół powinniśmy robić, ale mówiąc o opiece duszpasterskiej, powinniśmy robić to, co robił Dobry Pasterz – On karmił swoje owce i dawał im wzrost” – mówił.
W tym procesie odnowy parafii nie można zapominać o roli Ducha Świętego. „W Kościele czasami wydaje nam się, że nasza siła wystarczy, sami układamy pastoralne plany. Musimy upaść na twarz i wyznać Bogu naszą grzeszność i to, że bez Niego nic nie możemy uczynić” – przypomniał ks. Mallon.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych.