„Nitras nie da rady opiłować”. Orszak Trzech Króli na ulicach ponad 900 miast w Polsce i na świecie

Setki tysięcy Polaków i polskich rodzin dało dziś wyraz swojej wierze, że Narodził się nam Zbawiciel. „Ważne, żeby na tym się nie zatrzymywać – każdego dnia pogłębiać swoją wiarę i się jej nie wstydzić” – mówił abp Adrian Galbas. Wypowiedziane w przelotnym wywiadzie słowa to ważne przesłanie, gdy trzeba zabrać głos przeciw rugowaniu religii, aborcji czy seksualizacji dzieci.

Orszaki Trzech Króli zgromadziły w Uroczystość Objawienia Pańskiego tysiące Polaków i polskich rodzin. Pod hasłem „Kłaniajcie się Królowie” w 905 miastach w Polsce, ale i na świecie, odbyły się Orszaki Trzech Króli.

Tradycja ulicznych jasełek dotarł także do innych krajów, a ich liczba systematycznie wzrasta. Obecnie w Uroczystość Objawienia Pańskiego barwne korowody organizowane są w licznych państwa europejskich m.in. w Ukrainie, Anglii, Austrii, Francji, Niemczech i Włoszech, ale także w Afryce (Czadzie, Kamerunie czy Rwandzie) oraz w obu Amerykach (m.in. w Stanach Zjednoczonych, na Kubie czy w Ekwadorze).

Uczestników ulicznych jasełek, po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” pozdrowił papież. „Pozdrawiam też uczestników wielkiego orszaku Trzech Króli w Polsce, którzy dzięki tej inicjatywie dają świadectwo wiary w kościołach i na ulicach Warszawy i wielu polskich miast, ale także za granicą, w tym tutaj, w Rzymie. Pozdrawiam wszystkich Polaków” – powiedział Ojciec Święty.

„Uroczystość Objawienia Pańskiego pokazuje, że chrześcijaństwo jest powszechne; Bóg daje się poznać także tym, którzy są daleko” – mówił abp Adrian Galbas, metropolita warszawski, na otwarciu największego i najstarszego polskiego Orszaku – czyli tego w Warszawie. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego podkreśli, żeby nie zatrzymywać się na dawaniu świadectwa wiary poprzez udział w Orszaku, ale „każdego dnia iść do Chrystusa”. „Każdego dnia pogłębiać swoją wiarę i się jej nie wstydzić” – powiedział.

Tegoroczny Orszak nawiązuje tematyką do dwóch wielkich rocznic: 2025. rocznicy narodzenia Chrystusa oraz 1000. rocznicy koronacji pierwszego polskiego króla, Bolesława Chrobrego.

„Rok 2025 jest czasem jubileuszu 1000–lecia pierwszej polskiej koronacji. W 1025 roku książę Bolesław pokłonił się w prezbiterium gnieźnieńskiej katedry, by przyjąć monarszą koronę. Ten pokłon dał początek królestwu, które dzisiaj jest naszą wspólną Ojczyzną – Rzeczpospolitą Polską” – mówił prezydent Andrzej Duda w specjalnym przesłaniu do uczestników orszaków.

Z kolei metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski zaznaczył, że światło Chrystusa przyszło na polskie ziemie razem z chrztem Mieszka w 966 roku i od tej pory zadaniem chrześcijan jest budowanie cywilizacji miłości i prawdy w życiu społeczno-politycznym, gdzie tyle jest „ciemności, złego słowa, pomówień, kłamstwa i nieprawdy”.

„Są siły, które chcą doprowadzić do aborcji na życzenie, nawet na kilka dni przed urodzeniem dziecka. Są ci, którzy pod pozorem nauczania o zdrowiu chcą wprowadzić deprawację dzieci i młodzieży. Chce się odciąć dzieci od prawdy o Bogu i o swojej godności wynikającej właśnie z godności Bożego dziecka przez ograniczanie nauczania lekcji religii” – wyliczał.

Orszaki Trzech Króli w Polsce odbyły się łącznie w 905 miejscowościach i miastach, zwykle przechodząc trasami wiodącymi przez ich centra. Wiązały się nie tylko ze wspólnym śpiewaniem kolęd przez uczestników czy z odgrywaniem ewangelicznych scenek dotyczących narodzin Jezusa, ale również z barwnymi pochodami. Orszakowi w Lublinie towarzyszyły pokazy historycznej żonglerki flagami z wykonaniu Zespołu Tańca Dawnego Belriguardo.

Z kolei w Toruniu nie zabrakło pojawiających się tu już od kilku lat ogromnych hiszpańskich figur trzech mędrców. Te olbrzymie postacie, a także figury zwierząt przez centrum miasta na specjalnych platformach prowadziły dziesiątki wolontariuszy. W pochodzie wzięli udział także artyści z Fundacji Sztukmistrze oraz orkiestry dęte z Chełmna i Złejwsi Wielkiej. Niecodzienną atrakcją był również mobilny carillon „Gdańsk” z Muzeum Gdańska.

W uroczystość Objawienia Pańskiego ulicami Katowic przeszedł kolejny już Orszak Trzech Króli. W tym roku po raz pierwszy uczestnikom towarzyszył orszakowy hymn „Katowice w Betlejem” – utwór autorstwa Magdy Anioł i Adama Szewczyka, skomponowany specjalnie na katowickie obchody święta Trzech Króli.

Źródło: KAI

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama