Nowacka: od 2025 r. zamiast wychowania do życia w rodzinie będzie „edukacja zdrowotna”

Minister edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała w piątek, że od 1 września 2025 r. w szkołach będzie nowy przedmiot: edukacja zdrowotna, która zastąpi wychowanie do życia w rodzinie. W ramach zajęć młodzież będzie się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

„Do najważniejszych obszarów odpowiedzialności państwa należy dbanie o zdrowie i edukacja zdrowotna" – podkreśliła Nowacka podczas wspólnej konferencji prasowej z minister zdrowia Izabelą Leszczyną oraz ministrem sportu i turystki Sławomirem Nitrasem. „Postanowiliśmy wesprzeć polską edukację o niezbędny komponent edukacji zdrowotnej" – dodała.

Szefowa MEN przekazała, że powołała zespół, który przygotuje założenia i podstawy programowe nowego przedmiotu. Wyjaśniła, że będzie on „przedmiotem holistycznym, znacznie szerszym". „Chcielibyśmy, aby do tematu ochrony zdrowia, profilaktyki, podejść szczególnie poważnie. Jeżeli nie zacznie się tej edukacji już w szkole, to potem będziemy oglądali społeczeństwo coraz bardziej nieświadome jak zapobiegać chorobom, jak przeciwdziałać skutkom, chociażby braku ruchu, jak reagować w sytuacjach kryzysowych" – dodała.

Podczas lekcji poruszone będą takie tematy, jak m.in.: zdrowie psychiczne, zdrowie fizyczne i odżywianie, profilaktyka, problematyka uzależnień i edukacja seksualna i wiedza o człowieku.

Minister edukacji zaznaczyła, że przedmiot będzie realizowany w klasach IV-VIII szkół podstawowych i w klasach I-III szkół ponadpodstawowych. Za stworzenie programu będzie odpowiadać zespół międzyresortowy, który ma wypracować podstawowe założenia do końca czerwca. „Zmiana obejmie również kształcenie nauczycielek i nauczycieli (...). Zadbamy o studia podyplomowe, o kursy" – dodała.

Nowacka przekazała, że konsultacje publiczne ws. nowego przedmiotu odbędą się we wrześniu lub październiku br., ale zależy to od tempa prac.

Minister edukacji, zapytana czy edukacji zdrowotnej będą nauczać nauczyciele konkretnych przedmiotów czy też „ktokolwiek będzie mógł się zgłosić", odpowiedziała, że „będzie wymagane odpowiednie przygotowanie". Dodała, że jest spory zasób nauczycielek i nauczycieli, którzy uczą lub uczyli WDŻ lub innych specjalności, a dodatkowe szkolenia i studia podyplomowe są po to, by nauczycieli nie zabrakło.

Dopytywana, czy nauczyciele WDŻ będą musieli odbyć dodatkowe kursy odparła, że „na pewno, żeby uzupełnić wiedzę w pozostałych obszarach". Zwróciła uwagę, że WDŻ jest – tematycznie i godzinowo – znacznie węższy. „Zakładamy wstępnie, choćby ze względu na ilość materiału, że będzie to musiało być więcej godzin, ale dziś nie ma dziś decyzji w jakim wymiarze, w której klasie, więc będzie potrzeba więcej osób kształcących w tym obszarze" – dodała.

Nowacką zapytano też, czy – w przeciwieństwie do WDŻ – edukacja zdrowotna będzie przedmiotem obowiązkowym i czy w takiej sytuacji z siatki godzin zostanie zdjęty jakiś inny przedmiot. Minister odpowiedziała, że „nie jest to jeszcze przesądzone, bo dużo zależy od ilości materiału". Jednocześnie zaznaczyła, że nie będzie zmieniała godzin z biologii i WF. „Wydaje nam się na początek, że będzie to musiało być trochę więcej godzin, natomiast nie jest przesądzona dzisiaj jego (nowego przedmiotu) obowiązkowość" – dodała.

Jednak jej zdaniem, nie znajdzie się rodzic, który nie chce, by jego dziecko dowiedziało się jak zadbać o zdrowie psychiczne i ogólne oraz jak przeciwdziałać uzależnieniom.

autorki: Paulina Kurek, Iwona Żurek, Aleksandra Kiełczykowska, Iga Leszczyńska, Anita Karwowska

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama