Pigułka „dzień po” nie będzie dostępna bez recepty. Weto prezydenta

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację prawa farmaceutycznego, przewidującą dostęp do tzw. tabletki „dzień po” bez recepty. „Podstawowym uzasadnieniem decyzji Prezydenta RP jest wola poszanowania konstytucyjnych praw i standardu ochrony zdrowia dzieci” – czytamy na stronie prezydent.pl.

W komunikacie zaznaczono, że prezydent Andrzej Duda, „wsłuchując się w szczególności w głos rodziców, nie mógł zaakceptować rozwiązań prawnych umożliwiających dostęp dzieci poniżej osiemnastego roku życia do produktów leczniczych do stosowania w antykoncepcji bez kontroli lekarza oraz z pominięciem roli i odpowiedzialności rodziców”.

Do Kancelarii Prezydenta RP – czytamy dalej – wpłynęła w tej sprawie liczna korespondencja, w tym petycja podpisana przez 30 tys. osób, zawierająca wniosek o zawetowanie ustawy. Prezydent spotkał się także z posłankami Lewicy, zabiegającymi o podpisanie ustawy.

„W trakcie prac nad ustawą nie padły jednak przekonujące argumenty, przemawiające za dostępnością bez recepty leków antykoncepcyjnych, w szczególności produktu leczniczego występującego pod nazwą ellaOne dla kobiet poniżej osiemnastego roku życia” – podkreślono w komunikacie.

Jednocześnie Andrzej Duda zadeklarował otwartość na rozwiązania, prowadzące do dostępności tzw. tabletki „dzień po” bez recepty dla kobiet pełnoletnich.

Źródło: prezydent.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama