Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły punktuje działania ministerstwa

W odpowiedzi na „niebezpieczne działania” Ministerstwa Edukacji Narodowej Stowarzyszenie Nauczycieli i Pracowników Oświaty zawiązało Koalicję na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły, by wspólnie wystąpić z apelem do prezydenta RP Andrzeja Dudy. Petycję wspr. prac domowych podpisało blisko 50 organizacji oraz prezes Agnieszka Pawlik-Regulska.

„Od kilku miesięcy z uwagą i niepokojem obserwujemy działania Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zauważamy, że destabilizują one polski system edukacji oraz szeroko otwierają szkoły na niebezpieczne ideologie, pozbawiając je zarazem komponentu narodowego. Jako obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, rodzice, nauczyciele, działacze społeczni, przedstawiciele organizacji pozarządowych podejmujemy szereg działań, aby zahamować niebezpieczne dla polskiej edukacji reformy” – czytamy w petycji.

Według pedagogów, jednym ze szkodliwych działań resortu edukacji jest rozporządzenie ograniczające możliwość zadawania i oceniania prac domowych w szkołach podstawowych.

„Wielu prawników i ekspertów zwraca uwagę w przestrzeni publicznej, że nie ma ono prawidłowej delegacji ustawowej, jest sprzeczne z Konstytucją, Kartą Nauczyciela i ustawą Prawo oświatowe. Jako pierwszy pisał o tym już w lutym Rzecznik Praw Obywatelskich, który wydał opinię krytyczną o wspomnianym projekcie rozporządzenia. Podobnie projekt ten skrytykowała m.in. Sekcja Oświatowa NSZZ „Solidarność” – przypomina petycja.

W apelu do prezydenta przytoczony jest także sondaż, z którego wynika, że aż 81% z ponad 5800 ankietowanych opowiedziało się za jak najszybszym powrotem prac domowych do szkoły, przeciwne zdanie wyraziło tylko 10% głosujących.

„Zdajemy sobie sprawę, że jedyną możliwością skutecznego wstrzymania niebezpiecznego procesu obniżania w polskich szkołach poziomu nauczania i ograniczenia funkcji wychowawczej […] jest w obecnej sytuacji orzeczenie przez Trybunał Konstytucyjny niezgodności przepisów rozporządzenia z Konstytucją RP lub ustawą” – czytamy w apelu do prezydenta RP.

„Dlatego apelujemy o zwrócenie się do Trybunału Konstytucyjnego na podstawie art. 191 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 188 pkt 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, o zbadanie zgodności § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 22 marca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U. z 2024 r., poz. 438): z ustawą z dnia września 1991 r. o systemie oświaty ( z z r poz z pó n. zm.; zwłaszcza z jej art. 44zb), z ustawą z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (przede wszystkim art. 12 ust. 2) oraz z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej (w tym z jej art. 70 ust. 1 oraz 92 ust. 1)” – czytamy w petycji.

 

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama