Prezydent: ambasador Liwne jest dziś największym problemem Izraela w relacjach z Polską

Andrzej Duda odniósł się do ostatnich wypowiedzi ambasadora, które określił jako „oburzające”. „Moja ocena jest taka, że dziś pan ambasador [Jakow Liwne] jest największym problemem dla państwa Izrael w relacjach z Polską” – zaznaczył prezydent.

W swoim oświadczeniu Andrzej Duda podkreślił, że sprawa ostrzału, w którym zginęli pracujący w Strefie Gazy wolontariusze – wśród nich Polak – musi zostać szczegółowo wyjaśniona.

„Izrael przyznał, władze izraelskie zachowały się tutaj odpowiedzialnie przyznając, że to niestety IDF, czyli Izraelskie Siły Obrony, są odpowiedzialne za ten ostrzał. Natomiast sprawa musi zostać w szczegółach wyjaśniona. Potrzebne jest śledztwo, które tę sprawę wyjaśni. Mam nadzieję, tak jak i inny przywódcy państw, przede wszystkim tych państw, których obywatele zginęli w tym ataku, że sprawa ta zostanie w szczegółach wyjaśniona” – powiedział prezydent.

„Niezależnie od tego nie mam żadnych wątpliwości, że Izrael powinien wypłacić odszkodowanie rodzinie naszego zabitego obywatela. Powinno być to odszkodowanie stosowne i mam nadzieję, że takie odszkodowanie w sposób uczciwy i rzetelny zostanie wypłacone” – dodał.

Podkreślił, że władze Izraela „zachowują i wypowiadają się w kwestii tej tragedii w sposób bardzo stonowany i z zachowaniem należytej, w moim przekonaniu, delikatności w całej tej sytuacji”.

„Niestety ich ambasador w Polsce nie potrafi takiej delikatności i wyczucia zachować, co jest nie do przyjęcia” – powiedział w oświadczeniu dla mediów Andrzej Duda.

Przypomniał, że „Izrael przez dłuższy czas nie miał przedstawiciela w Polsce”.

„Po poważnych rozmowach i negocjacjach zgodziliśmy się na to, by ten przedstawiciel w końcu w Polsce był, po to, by ułatwić Izraelowi relacje z Polską” – podkreślił prezydent. „Dzisiaj mogę powiedzieć, że pan ambasador te relacje utrudnia, bardzo znacząco je utrudnia. Taka jest moja ocena tej sytuacji” – zaznaczył.

 

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama