Toruń zablokowany. 140 traktorów w Krakowie, ponad 1 tys. w Poznaniu (aktualizujemy)

Protesty rolników przeciwko unijnemu Zielonemu Ładowi trwają w całej Polsce. W Toruniu z tego powodu odwołano zajęcia w wielu szkołach. Z kolei do stolicy Wielkopolski wjechało 1,4 tys. traktorów.

W Poznaniu uczestnicy protestu postawili przed urzędem wojewódzkim taczkę wypełnioną obornikiem z napisem „UE”. Później rolnicy udali się na rozmowy z wojewodą Agatą Sobczyk. Wylegitymowany został uczestnik protestu, który wylewał gnojówkę na ulicę. 

Policja szacuje, że do Poznania przyjechało 1,4 tys. ciągników. Zdaniem uczestników manifestacji, maszyn może być nawet dwa razy więcej, a oprócz tego wielu rolników dojechało autobusami. Widać tabliczki z napisami  „Rolnik biednieje, bo w Brukseli złodzieje” czy „Zielony ład = polski rozkład”.

Na Mazowszu rolnicy zebrali się m.in. w Glinojecku. Planowano zablokowanie dróg krajowych nr 60, 616 i 617, co utrudniłoby dojazd do Ciechanowa. Przed południem miejscowa policja podała, że żadna z dróg nie jest zastawiona całkowicie.

Krakowska policja poinformowała z kolei i dwóch kolumnach maszyn rolniczych jadących w kierunku dużych rond w Krakowie: Mogilskiego, Grzegórzeckiego i Matecznego. Grupa strajkujących rolników zgromadziła się także przy węźle Mirowskim.

Liderzy związkowi wystąpili na proteście w Zbuczynie w powiecie siedleckim. Na miejsce dotarło kilkadziesiąt traktorów. Kilkadziesiąt innych, jak poinformowano ze sceny, nie dotarło z powodu blokady dróg.

Kilkaset maszyn pojawiło się na drogach wjazdowych do Torunia, poważnie utrudniając ruch, m.in. wjazd od strony Bydgoszczy. Kilkadziesiąt toruńskich szkół odwołało zajęcia.

Protest odbywa się też w Kostrzynie nad Odrą. Ciągniki po stronie niemieckiej już w nocy zablokowały przejście graniczne. W mieście jest dużo policji, zblokowane jest przejście graniczne i drogi wjazdowe do miasta.

Traktory dotarły już także do Gdańska.

Na Podkarpaciu protestujący rolnicy całkowicie zablokowali rondo w Przeworsku na autostradzie A4 w kierunku Korczowej oraz zjazd na drogę wojewódzką nr 835. W innych miejscach protestujący przechodzą przez przejścia dla pieszych i blokują m.in. dojazd do przejścia granicznego w Medyce.

Protest trwa także na Dolnym Śląsku. Spore utrudnienia odnotowano na drodze krajowej nr 94 pomiędzy Juszczynem a Wrocławiem. Pojazdy rolnicze jadą tam w kierunku Wrocławia.Kolumna ciągników spowalnia również ruch na autostradzie A4 w kierunku Zgorzelca w okolicach węzła Krzywa.

Więcej o proteście rolników piszemy tu.. Protesty prowadzone są także w całej Europie. W ostatnim czasie protestowano m.in. w PortugaliiFrancji, a także w Brukseli.

Źródła: Telewizja Republika, gazetalubuska.pl, poznan.tvp.pl, PAP, ciechanowinaczej.pl

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama