Zbiornik Racibórz Dolny działa zgodnie z planem, przyczyniając się do obniżenia stanów wód poniżej zbiornika – podały w czwartek Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Dodano, że sytuacja hydrologiczna w rzekach stabilizuje się.
W czwartkowym komunikacie gliwicki RZGW przekazał, że zbiornik Racibórz Dolny nadal pracuje zgodnie z instrukcjami, co wpływa na stabilizację poziomu Odry poniżej zbiornika. Wypełnienie zbiornika wynosi obecnie około 111 mln m sześc., co stanowi 60 proc. jego pojemności. Redukcja odpływu pozwala na odciążenie wałów w szczególnie wrażliwych miejscach.
Działania te są stale monitorowane przez pracowników Wód Polskich, którzy kontrolują funkcjonowanie obiektu. Podobnie Polder Buków, gdzie poziom wody również stopniowo się obniża, spełnia swoją rolę ochronną.
W Regionie Wodnym Górnej Odry sytuacja hydrologiczna również ulega poprawie. Stany alarmowe utrzymują się na wodowskazach w: Branicach, Olzie, Krzyżanowicach, Raciborzu-Miedoni, Koźlu, Krapkowicach, Opolu-Groszowicach oraz Ujściu Nysy Kłodzkiej. Z kolei stany ostrzegawcze na posterunkach wodowskazowych: Chałupki, Dobra, Kamionka, Ruda Kozielska oraz Krzywa Góra.
W Regionie Wodnym Małej Wisły, jedyny alarm powodziowy obowiązuje na wodowskazie Pszczyna (rz. Pszczynka), ale poziom wody tam również stopniowo opada.
Jak poinformowano, zbiorniki wielofunkcyjne zarządzane przez RZGW w Gliwicach posiadają rezerwę powodziową, która jest sukcesywnie odbudowywana.
Sytuacja hydrologiczna w Opolu, gdzie przez miasto przechodzi fala powodziowa, jest stabilna. Miasto jest dobrze zabezpieczone, co pozwoliło na otwarcie północnej obwodnicy, która wcześniej została zamknięta w związku z montażem szandorów. Na wodowskazie Opole-Groszowice odnotowywane są stałe poziomy wody, które utrzymują się na bezpiecznym poziomie, nie stanowiąc zagrożenia dla mieszkańców.
Wody Polskie zaznaczyły, że nadal aktywnie uczestniczą w posiedzeniach sztabów zarządzania kryzysowego, koordynując działania zabezpieczające i monitorując sytuację hydrologiczną na całym administrowanym obszarze
Źródło: