Papież Franciszek zatwierdził dwa dekrety o męczeństwie. Otwiera on drogę do beatyfikacji zamęczonych za wiarę: ks. Stanisława Streicha oraz służebnicy Bożej Marii Magdaleny Bódi z Węgier.
Stanisław Streich przyszedł na świat 27 sierpnia 1902 roku w Bydgoszczy. Po maturze przyjęto go do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, które ukończył 6 czerwca 1925 roku, przyjmując święcenia kapłańskie. W latach 1925−1927 był kapelanem sióstr elżbietanek oraz uczył religii w jednej z poznańskich szkół handlowych. W 1927 roku został wikariuszem w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana w Poznaniu, gdzie dał się poznać jako dobry kaznodzieja. Rok później wyjechał do Koźmina, aby nauczać religii w męskim seminarium nauczycielskim, a od 1929 roku objął wikariat w parafii pw. Bożego Ciała w Poznaniu.
Od początku 1932 roku był wikariuszem w poznańskiej parafii pw. św. Marcina, a po zdaniu egzaminu proboszczowskiego 1 lipca 1933 roku objął parafię w Żabikowie. Od razu podjął starania o wzniesienie w Luboniu nowego kościoła. W 1935 roku została erygowana − wyodrębniona z parafii pw. św. Barbary − parafia pw. św. Jana Bosko. Pierwszego października 1935 roku ks. Streich został jej pierwszym proboszczem. 27 lutego 1938 roku odprawiał Mszę św. dla dzieci. Po odejściu od ołtarza skierował się ku ambonie, aby przeczytać Ewangelię oraz wygłosić kazanie. W tym momencie zza pleców dzieci wyskoczył mężczyzna i dwukrotnie strzelił do księdza: trafi ł go w twarz, a druga kula utkwiła w niesionym przez niego ewangeliarzu. Ksiądz Stanisław padł, a morderca zbliżył się i oddał jeszcze dwa strzały w plecy. 3 marca odbył się pogrzeb zamordowanego kapłana, w którym uczestniczyło dwadzieścia tysięcy osób. Po Mszy św. ciało męczennika złożono do grobu przy kościele.
Proces beatyfikacyjny ks. Stanisława Streicha na szczeblu diecezjalnym trwał od 28 października 2017 r. do 13 kwietnia 2019 r. Wcześniej teolodzy wyznaczeni przez Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie zgodzili się, co do tego, że Sługa Boży ks. Stanisław Streich poniósł męczeństwo za wiarę.
Wraz z ks. Streichem papież Franciszek zatwierdził męczeństwo służebnicy Bożej Marii Magdaleny Bódi, wiernej świeckiej; ur. 8 sierpnia 1921 r. w Szgliget (Węgry) i zamordowanej z nienawiści do wiary 23 marca 1945 r. w Litér (Węgry). Została zamordowana przez sowieckiego żołdaka, który usiłował ją zgwałcić. Po śmierci młodej kobiety kardynał Josef Mindszenty, który był wówczas biskupem Veszprém (jego proces beatyfikacyjny również jest w toku), otrzymał dwudziestostronicowy protokół opisujący wydarzenia. Na podstawie treści tego tekstu przystąpiono do wstępnych etapów procesu męczeństwa, jednak przetłumaczone już na łacinę dokumenty nigdy nie dotarły do Rzymu, gdyż zaginęły w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach. Około 1990 roku udało się wznowić proces, zaczynając od oryginalnych protokołów i oświadczeń księży i innych świadków, którzy znali potencjalnego męczennika. Proces diecezjalny rozpoczęto w diecezji Veszprém 18 stycznia 2011 roku.
Źródło: KAI