Zagraniczni dyplomaci gościli w siedzibie Konferencji Episkopatu w Warszawie. Jednym z omawianych tematów była sprawa lekcji religii. „Jesteśmy w ogniu sekularyzacji polegającej na wyeliminowaniu lub ograniczeniu roli religii w życiu publicznym” – mówił abp Adrian Galbas SAC, metropolita warszawski.
Zastępca przewodniczącego KEP abp Józef Kupny mówił o sprawie usuwania lekcji religii ze szkół.
„Naszym zdaniem zmiany dotyczące łączenia klas są krzywdzące czy wręcz dyskryminujące dla osób wierzących – tłumaczył arcybiskup. – Naruszają prawo oświatowe i podstawowe zasady pedagogiczne. Wprowadzają też poważne problemy w zakresie realizacji programu lekcji religii. Zmiany zostały wprowadzone bez wymaganego przez prawo porozumienia ze stroną kościelną. Ministerstwo Edukacji Narodowej nie uwzględniło opinii i postulatów przedstawianych w spotkaniach przez Kościoły i związki wyznaniowe”.
Arcybiskup z Wrocławia dodał, że Konferencja Episkopatu Polski rozważa podjęcie interwencji w instytucjach międzynarodowych.
Ciągle ważny
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC mówił o znaczeniu Kościoła dla polskiej historii i społeczeństwa.
„Nie możemy mówić o zmieniających się danych w Kościele bez zauważenia, w jak wielkim kryzysie jest polskie społeczeństwo pod względem demografii, rozpadu rodzin, redefinicji małżeństwa, spadku dzietności, itp. Jak będzie się zmieniała Polska pod względem demograficznym i kulturowym, tak będzie się również zmieniał obraz Kościoła. Szczególnym punktem, który naznaczył religijność Polaków, był niewątpliwie pontyfikat św. Jana Pawła II z jego wpływem na zmiany polityczne i społeczne w społeczeństwie” – wskazał przewodniczący Episkopatu. Dodał, że mimo postępującej sekularyzacji społeczeństw europejskich, która dotyka także Polski, a także dotykających coraz bardziej społeczeństwa konsekwencji laickiego modelu życia,
„Kościół w Polsce wciąż jest ważnym głosem w debacie publicznej i ostoją chrześcijańskich wartości w kształtowaniu postaw moralnych i etycznych”.
Misja Kościoła
Na temat spraw duszpasterskich Kościoła w Polsce mówił podczas spotkania metropolita warszawski abp Adrian Galbas SAC. „Kościół w Polsce, jak i na całym świecie, przeżywa trudne chwile. Jesteśmy w ogniu sekularyzacji polegającej na wyeliminowaniu lub ograniczeniu roli religii w życiu publicznym” – zaznaczył. Dodał, że proces ten objął także Europę, a w Polsce pojawił się później, ale „z dużą siłą”. Zaznaczył, że proces laicyzacyjny przyspieszył szczególnie po roku 2019.
Abp Galbas odniósł się również do tego, co można w tej sytuacji zrobić. Pośród środków zaradczych wymienił bardzo szeroką refleksję, którą podejmuje się w Kościele, a której przykładem jest Synod o synodalności zwołany przez papieża Franciszka. „Taka refleksja była bardzo uczciwie prowadzona zarówno na tym poziomie najniższym w diecezjach, jak i na poziomie Konferencji Episkopatu Polski” – przyznał.
Jako drugi środek Metropolita Warszawski wymienił intensyfikację działań, które są celem aktywności Kościoła, czyli ewangelizację.
„Głoszenie Chrystusa to jest misja Kościoła. To jest nasze pierwsze zadanie i wszystkie inne muszą mu być podporządkowane”
– ocenił. „A więc sprawowanie sakramentów, głoszenie słowa Bożego i przewodzenie ludowi Bożemu” – uściślił. Abp Galbas zwrócił także uwagę, że w obecnych czasach dużej uwagi duszpasterskiej wymagają rodzina i młodzież.
Spotkanie odbyło się w siedzibie KEP przy Skwerze kard. Wyszyńskiego w Warszawie. Temat brzmiał: „Struktura, wyzwania i relacje Kościoła katolickiego w Polsce z władzami cywilnymi”.
Źródło: KAI
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.