Szwecja: rekordowe zainteresowanie Kościołem katolickim w mediach

W Szwecji nigdy nie mówiono tak wiele o Kościele katolickim, jak w tych dniach. Wzmożone zainteresowanie Papieżem widać w Szwecji już od kilku tygodni.

O wizycie papieskiej traktują gazety, radio, wiadomości telewizyjne, ale także filmy dokumentalne – informuje z Malmö Charlotta Smeds, kierownik sekcji skandynawskiej Radia Watykańskiego.

„Płynie potok informacji przygotowany przez dziennikarzy, którzy przecież ani nie są watykanistami, ani też w ogóle nie mają w zwyczaju zajmować się kwestiami wiary, ponieważ w Szwecji nie stanowią one tematów opisywanych w gazetach, ale zabrali się za to zadanie z wyraźnym, szczerym wysiłkiem. Wygląda na to, że nagle nowy wymiar zdobył sobie miejsce w mediach.

Wywiad z jezuitą Ulfem Jonssonem opublikowano w największym dzienniku na 4 stronach z obawą przed pozostawieniem tyle miejsca tematowi Papieża, ale ostatecznie odniesiono sukces. Artykuł przyjęli dobrze nie tylko katolicy, ale także całe szwedzkie środowisko luterańskie, a nawet większość ludności, która jest niewierząca. Zarówno katolicy, jak i luteranie czekają na Papieża niczym na ojca, pokładając nadzieję na uzyskanie jego uwagi.

Jako że Lund to małe miasteczko, inwazja katolików i luteranów z całego świata była już wyraźnie zauważalna od kilku dni i w tutejszym Grand Hotelu przez cały ten czas przeżywa się 500-lecie reformacji w atmosferze ekumenizmu stworzonej przez wszystkich lub prawie wszystkich gości. Na śniadaniu widzi się mieszankę katolickich księży, żandarmów, pastorów i biskupów luterańskich, szwedzkich oraz niemieckich, gdzie wszyscy zasiadają razem do stołu, razem przygotowują wielkie wydarzenie w dość swobodnej atmosferze.

Niezależnie od tego, w jakim kierunku pójdą relacje ekumeniczne w Szwecji, gdzie Kościoły różnią się między sobą szczególnie w kwestiach nauki moralnej i etycznej, podróż papieska, i to jeszcze przed jej rozpoczęciem, odniosła wielkie zwycięstwo. Wiara, Kościół i Ojciec Święty nie stanowią już tematu tabu w mediach, a wręcz przeciwnie, stały się niezwykle modne” – podkreśla Charlotta Smeds, kierownik sekcji skandynawskiej Radia Watykańskiego.

tm/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama