Moskwa: święto Jedności Narodowej – pomnik kniazia Włodzimierza

Prezydent Federacji Rosyjskiej i patriarcha moskiewski odsłonili wczoraj, w centrum Moskwy, pomnik inicjatora chrztu Rusi Włodzimierza Wielkiego.

Uroczystości rozpoczęło złożenie wieńców pod pomnikiem kupca Kuźmy Minina i kniazia Dymitra Pożarskiego, przywódców oporu wobec zajęcia Księstwa Moskiewskiego przez korpus polsko-litewski dowodzony przez hetmana Żółkiewskiego. Do tych wydarzeń z początku XVII wieku nawiązuje święto Jedności Narodowej. Następnie na Placu Borowickim wchodzącym w kompleks Placu Czerwonego i Kremla prezydent i patriarcha dokonali uroczystego odsłonięcia monumentalnego pomnika kniazia Włodzimierza Wielkiego, nazywanego Chrzcicielem Rusi. Monument wykonano według projektu rzeźbiarza Saławata Szczerbakowa.

Do tej pory w Rosji kniaź Włodzimierz był przedstawiony w monumencie „Tysiąclecie Rosji” w Nowogrodzie Wielkim. Jego pomniki znajdują się między innymi w Gdańsku, Londynie i nad Dnieprem w Kijowie. W Moskwie, siedzibie rosyjskiego patriarchatu prawosławnego, dopiero dzisiaj upamiętniono kniazia Rusi Kijowskiej, będącej kolebką chrześcijaństwa na terenach wschodniej Słowiańszczyzny.

W. Raiter, Moskwa/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama