Moskwa: 70. urodziny patriarchy Cyryla I

W najbliższą niedzielę 20 listopada patriarcha moskiewski Cyryl obchodzić będzie siedemdziesiąte urodziny.

Na jubileusz zwierzchnika rosyjskiego prawosławia przyjadą goście z zagranicy, w tym prawosławny metropolita Warszawy i całej Polski Sawa.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się w piątek. Cyryl I spotkał się ze zwierzchnikami lokalnych Kościołów Prawosławnych. W piątek po południu w rezydencji "Daniłowskaja" przyjął  metropolitę prawosławnego warszawskiego i całej Polski Sawę. Punktem centralnym obchodów jubileuszu Cyryla I będzie niedzielna liturgia sprawowana pod jego przewodnictwem w moskiewskim soborze katedralnym Chrystusa Zbawiciela.

W ciągu sześciu i pół roku posługi patriarszej Cyrylowi I udało się wprowadzić do szkół przedmiot „podstawy religijnych kultur”, kapelanów do armii rosyjskiej, doprowadzić do uznania przez władze państwowe dyplomów wyższych uczelni kościelnych. W rozdziale ekumenizmu najważniejszym punktem było długo oczekiwana przez katolików zgoda na spotkanie z papieżem. Do spotkania Cyryla I i Franciszka doszło w stolicy Kuby Hawanie na początku bieżącego roku.

W jednym z wywiadów Cyryl I określił główny sens swojego życia: "współpraca z Bogiem, dążenie do doskonałości duchowej, intelektualnej, fizycznej jako warunków osiągnięcia celu przemieniania ku lepszemu świata".

« 1 »

reklama

reklama

reklama