Brazylia: episkopat przeciw legalizacji gier hazardowych

Brazylijscy politycy od lat dyskutują w parlamencie nad legalizacją gier hazardowych. Ostatnio ich prace w tym kierunku nabrały nowego rozpędu.

Aktualnie deputowani brazylijscy dyskutują nad projektem prawnym 442/1991 i 184/2014 zmierzając do legalizacji gier hazardowych. Warto przypomnieć, że prezydent Eurico de Gaspar Dutra dekretem 9215 z 30 kwietnia 1946 r. uznał gry hazardowe za poniżające godność człowieka. W chwili publikowania tego prawa istniało na terenie całej Brazylii 70 kasyn, w których pracowało około 40 tys. osób.

W związku z pracami parlamentarnymi mającymi na celu depenalizację hazardu episkopat Brazylii opublikował notę protestacyjną. Wyraża w niej  ogromne zaniepokojenie, zwracając uwagę, że depenalizacja nie uczyni z hazardu rozrywki dobrej ani uczciwej.

Episkopat w oficjalnym proteście podkreśla swoją znaną z przeszłości postawę wobec tej kwestii i stanowczo odrzuca nowe próby legalizacji gier hazardowych. Ustosunkowując się do przedstawianych argumentów, że ośrodki hazardu będą przynosiły dochód dla państwa i przyczynią się do wyjścia z aktualnego kryzysu ekonomicznego oraz że pojawi się tysiące nowych miejsc pracy, pasterze Kościoła stwierdzają z przekonaniem: „Jest to zgubna teza mówiąca, że cel usprawiedliwia środki”.

„Niepokoi nas brak pogłębionej dyskusji i obojętność wielu wobec ciężkich konsekwencji, jakie przyniesie legalizacja hazardu” – piszą biskupi. Odwołują się do sumienia parlamentarzystów i apelują, aby nie głosowali oni za legalizacją hazardu: „Miejcie świadomość, że wasza decyzja za legalizacją będzie w praktyce głosem pogardy wobec naszych rodzin i naszych podstawowych wartości”.

Na zakończenie noty biskupi wyrażają nadzieję, że „ufając we wstawiennictwo Pani z Aparecidy można zbudować Brazylię sprawiedliwą i uczciwą”.

Z. Malczewski TChr, Brazylia / rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama