Błąd podczas procedury „in vitro” w Holandii

Centrum Medyczne Uniwersytetu przyznało, że z powodu „błędu w procedurach” mogło dojść do zapłodnienia 26 kobiet spermą pochodzącą od innego mężczyzny niż mąż

Centrum Medyczne Uniwersytetu w Utrechcie (UMC) przyznało, że między kwietniem 2015 r. a listopadem 2016 r. z powodu „błędu w procedurach” mogło dojść do zapłodnienia 26 kobiet spermą pochodzącą od innego mężczyzny niż ich współmałżonek.

Jak podało BBC News pary zostały już poinformowane o pomyłce podczas której mogło dojść do zapłodnienia nasieniem pochodzącym od niewłaściwego mężczyzny. Połowa z pacjentek urodziła już dziecko bądź właśnie jest w ciąży.

W wyjaśniającym ten "błąd w procedurach" piśmie klinika in vitro tłumaczy:

"Podczas zapłodnienia, plemniki pochodzące z leczenia jednej pary, mogły znaleźć się w jajeczkach 26 innych par. W związku z tym istnieje prawdopodobieństwo, że komórki jajowe zostały zapłodnione przez plemniki innego, niż zamierzonego, ojca".

Za każdym razem do zapłodnienia używane były różne pipetki, ale ta sama była ich gumowa zatyczka. Stan taki trwał od kwietnia 2015 r. do listopada 2016 r. Zwykle zatyczka posiada filtr, ale tym razem go nie było. Obecnie nie wiadomo, ile matek urodziło bądź urodzi dzieci nieznanych sobie ojców. Mają to ustalić testy DNA.

Na terenie Polski także doszło już do podobnej pomyłki przy procedurze in vitro w klinice w Policach. Wówczas nasienie męża zostało połączone z komórką innej kobiety.

(www.pro-life.pl - zobacz stronę i więcej wiadomości pro-life)

JB

« 1 »

reklama

reklama

reklama