Moskwa: Włosko-rosyjski ekumenizm

Patriarcha Cyryl spotkał się z przebywającą w Moskwie włoską delegacją na czele z kard. Angelo Bagnasco, który przewodniczy Konferencji Biskupów Włoch i jednocześnie Radzie Konferencji Episkopatów Europy.

W skład delegacji wchodzą przedstawiciele episkopatu oraz kultury i mediów katolickich. Uczestniczyli oni w roboczym posiedzeniu w ramach Forum Dialogu Społeczeństw Włochy-Rosja.

Cyryl I podkreślił wagę tego roboczego posiedzenia, gdyż jego zdaniem Włochy i Rosja przeżywają podobne problemy, przy czym w obydwu krajach istnieje tradycja chrześcijańska. Stanowi do przyczynek do wspólnej dyskusji i analiz, a zwłaszcza do obrony wartości chrześcijańskich. Ze swej strony kard. Angelo Bagnasco przekazał pozdrowienia od biskupów włoskich i Rady Konferencji Episkopatów Europy. Przypomniał zeszłoroczne spotkanie Ojca Świętego i patriarchy na Kubie, które dało nowy impuls w stosunkach prawosławno-katolickich. Wskazał na  spotkanie w Paryżu, w którym uczestniczył również Cyryl I, a na którym katolicy i prawosławni analizowali problemy terroryzmu. Kard. Bagnasco był poruszony faktem, że w tej kwestii prawosławni i katolicy mówili jednym głosem.

Na oddzielnym spotkaniu włoskiego kardynała przyjął przewodniczący  Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych metropolita Hilarion Ałfiejew. Obaj hierarchowie uznali za bardzo pożyteczne posiedzenie robocze włosko-rosyjskiej grupy dialogu społeczeństw i postanowili kontynuować takie spotkania.

W. Raiter, Moskwa/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama