Kampanię Braterstwa otworzył 1 marca, w Środę Popielcową przewodniczący episkopatu Brazylii kard. Sergio da Rocha.
Inaugurację wielkopostnej Kampanii Braterstwa 2017, w której wziął też udział przedstawiciel brazylijskiego ministerstwa ochrony środowiska, transmitowały katolickie stacje telewizyjne. Akcję poświęcono tym razem ochronie stref roślinnych, czyli biomów, i zamieszkujących je ludów.
Tegoroczna Kampania Braterstwa ma na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na konieczność obudzenia troski o ziemię i wszystkie przejawy życia. Refleksja Kampanii opiera się na biblijnym tekście z Księgi Rodzaju (Rodz. 2,15), gdzie Stwórca powierza człowiekowi troskę o pielęgnowanie i dbanie o całe stworzenie. W tym kontekście wypowiedział się sekretarz episkopatu bp Leonardo Ulrich Steiner. Kampania kładzie nacisk na istnienie różnorodnych biomów brazylijskich i zachęca, aby człowiek zechciał pogłębiać swoje relacje z przejawami życia i kultury ludów zamieszkujących ziemię.
Ponadto Kampania ma wzbudzić podziw w tym celu, aby każdy chrześcijanin pielęgnował i troszczył się o dzieło stworzenia. „Dotknięci wielkodusznością i dobrocią biomów, będziemy prowadzeni do nawrócenia, czyli do pielęgnowania i dbania o nie” – podkreśla biskup Steiner.
Materiały tegorocznej Kampanii dają konkretne wskazanie, gdzie człowiek winien dokonać zmiany podejścia do bogactwa środowiska naturalnego, aby z niszczyciela stał się na nowo opiekunem naszego wspólnego domu.
Z. Malczewski TChr, Brazylia / rv