Dzień Hispanoameryki

Idźcie bez lęku, aby służyć – pod takim hasłem Kościół w Hiszpanii obchodzi Dzień Hispanoameryki. Ma on na celu uwrażliwienie wiernych na duchowe i materialne potrzeby Kościoła w hiszpańskojezycznej części Ameryki Łacińskiej.

Konferencja Episkopatu Hiszpanii już w 1959 r. postanowiła, że pierwsza niedziela marca zostanie poświęcona Kościołowi w Ameryce Łacińskiej: jego sytuacji oraz potrzebom. „Od tego czasu, przez 58 lat, mamy okazję, by dziękować Bogu widząc, że wiara, która została przyjęta rozszerzyła się, jak światło Ewangelii po całym kontynencie. Ponad 70 proc. hiszpańskich misjonarzy pracuje i ewangelizuje właśnie w tych Kościołach” - czytamy w przesłaniu episkopatu na dzisiejszą niedzielę. Jest to również dzień pomagający odkryć, że „także kapłani diecezjalni, jak każdy inny ochrzczony, mogą otrzymać od Boga dar powołania misyjnego” -  podkreślają biskupi.

Aktualnie blisko hiszpańskich księży diecezjalnych pracuje na pięciu kontynentach, z czego 267 w krajach Ameryki Łacińskiej. Najwięcej w Peru (78), Chile (30), Wenezueli (25) i Ekwadorze (20). Należą oni do Kapłańskiego Dzieła Współpracy Hispanoamerykańskiej, które powstało w 1949 r.

W ubiegłym roku w Dzień Hispanoameryki zebrano blisko 70 tys. euro na cele misyjne. Pomimo braku powołań, kilku kolejnych kapłanów diecezjalnych wyjechało z Hiszpanii do Ameryki Łacińskiej, m. in. do Chile i Hondurasu.

M. Raczkiewicz CSsR, Madryt/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama