Hiszpania: biskupi o powołaniach, formacji i lekcji religii

W Madrycie trwa wiosenne zebranie hiszpańskiego episkopatu, na którym na jego przewodniczącego ponownie wybrano kard. Ricardo Blazqueza.

Ponadto biskupi podejmują takie tematy, jak sytuacja powołań w Hiszpanii, formacja kandydatów do kapłaństwa czy nauczania religii w szkole.

Biskupów pozdrowił nuncjusz apostolski abp Renzo Fratini. Nawiązując do wyboru nowego przewodniczącego episkopatu przypomniał, że pełnienie urzędu w Kościele to przede wszystkim służba ludowi Bożemu. Zachęcił do uważnego przestudiowania nowego dokumentu o formacji kapłańskiej oraz wzięcia pod uwagę danych dotyczących liczby seminarzystów w Hiszpanii, które zostały opublikowane w tych dniach. Ukazują one spadek liczby kandydatów do kapłaństwa, co powinno stać się przedmiotem dogłębnej analizy.

Z kolei ponownie wybrany na przewodniczącego episkopatu kard. Ricardo Blázquez podkreślił synodalny wymiar działalności Konferencji Episkopatu, który jest istotnym elementem w życiu Kościoła. Jej nowe władze winny o tym pamiętać i stale ten wymiar umacniać. Kard. Blázquez poruszył też wiele aktualnych tematów. Zwracając uwagę na sytuację polityczną w kraju przypomniał słowa Papieża Franciszka, który zachęcał do dialogu: „Prawdziwy dialog wymaga wzajemnego szacunku, aby razem szukać właściwych rozwiązań”. Przewodniczący episkopatu skrytykował tzw. surogatki, ponieważ taka praktyka jest sprzeczna z godnością człowieka, podobnie jak narzucanie siłą ideologii gender. Kard. Blázquez opowiedział się za paktem na rzecz edukacji, który byłby oparty na szerokim dialogu społecznym. „Hiszpańska konstytucja gwarantuje wolność nauczania i wolność religijną” – przypomniał w swoim wystąpieniu. Z kolei formacja kandydatów do kapłaństwa i duszpasterstwo młodzieży to dwa wielkie zadania, które stoją obecnie przed Kościołem w Hiszpanii.

Obrady zakończą się w 17 marca.

M. Raczkiewicz CSsR, Madryt/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama