Albania: konferencja poświęcona „Populorum progressio”

W Albanii odbyła się konferencja naukowa poświęcona encyklice Pawła VI „Populorum progressio”. W tym roku przypada 50. rocznica jej ogłoszenia.

W spotkaniach naukowych organizowanych z cyklu „Europejska cywilizacja i edukacja chrześcijańska” udział biorą osoby duchowne, katechiści i świeccy, którzy pragną pogłębić wiedzę religijno-społeczną.

W Albanii przez ponad 40 lat panował komunizm. W 1997 r. wybuchły zamieszki, nazwane albańską rewolucją piramidową. Był to czas, gdy ponad milion Albańczyków stracił swoje oszczędności, inwestując w Piramidy finansowe. Następnie podczas rozruchów, ludzie sami próbowali wymierzać sprawiedliwość.

Okres transformacji pogłębił podziały w społeczeństwie i wielu mieszkańców Albanii widzi nadzieję na lepsze jutro tylko w emigracji do krajów zachodnich. Wiele zasobów naturalnych, które posiada ten 3-milionowy kraj, należy do zaledwie 12 klanów rodzinnych.

Podkreślono, że kraje biedne, rozwijające się, poprawy sytuacji nie mogą upatrywać w rewolucji bądź kopiowaniu obcych modeli gospodarczych, ale konieczna jest edukacja, rozwój duchowy i wierność wartościom.

o. Andrzej Michoń CSsR, Tirana / rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama