W Indiach, gdzie chrześcijanie stanowią niewiele ponad 2 proc. populacji, przygotowania do obchodów wielkanocnych mają specyficzny charakter. Są okazją do szczególnego dawania świadectwa miłości na wzór Chrystusa, który umarł na krzyżu i pojednał świat ze sobą.
Z drugiej strony przygotowania do świąt zawierają także elementy wywodzące się z tamtejszych tradycji związanych także z hinduizmem.
Mówił o tym w wywiadzie dla Radia Watykańskiego przełożony regionalny Papieskiego Instytutu Misji Zagranicznych w Indiach, o. Vijaya Kumar Rayarala.
„Na przykład w czasie Wielkiego Postu wielu chrześcijan odbywa swego rodzaju pielgrzymkę. Jej symbolem jest poświęcony przez proboszcza naszyjnik. Kiedy noszą go w tym okresie, odmawiają sobie negatywnych przyzwyczajeń; na przykład kto pali papierosy, rezygnuje z palenia, kto nadużywa alkoholu, rezygnuje z picia. Kiedy chodzą po ulicy, ściągają także chodaki, sandały i przez 40 dni chodzą boso. Zakładają ubrania o kolorze pomarańczowym, symbolizującym wyrzeczenie się czegoś przyjemnego, aby w ten sposób uczestniczyć w ofierze Chrystusa, którą wspominamy szczególnie w Wielki Piątek. W ten sposób dochodzą wreszcie do Wielkanocy, podejmując w swym życiu nawrócenie, aby godnie przeżywać Zmartwychwstanie Pańskie” – mówił o. Vijaya Kumar Rayarala.
pp/ rv