Egipt: patriarcha Tawadros II o wizycie Franciszka

„Egipt będzie się bardzo cieszył, przyjmując przesłanie pokoju, które towarzyszy wizycie rzymskiego Papieża” – stwierdził koptyjskoprawosławny patriarcha Tawadros II.

Zwierzchnik największej wspólnoty chrześcijańskiej w Egipcie będzie miał osobiste spotkanie z Franciszkiem. W wywiadzie dla włoskiej prasy przypomniał on, że jego ojczyzna „opisywana jest w historii jako ziemia pokoju – w okresie faraońskim, chrześcijańskim, muzułmańskim, współczesnym”.

Koptyjski Papież Aleksandrii wyraził także zdanie o sytuacji chrześcijan w całym regionie Bliskiego Wschodu. Ich liczba stale spada z powodu przemocy, jaką przeciw nim kierują islamiści.

Tawadros ufa, że wyznawcy Chrystusa „wrócą, kiedy wszystko się ustabilizuje”, bo, jak powiedział, „tutaj są nasze klasztory, kościoły; kto pozostawia te ziemie, zostawia wielkie dziedzictwo, tracąc mnóstwo”. W samym Egipcie dzięki polityce nowych władz chrześcijanie mają ostatnio więcej wolności. Zdaniem hierarchy ciągle trzeba jeszcze poważnego wkładu zwierzchników religijnych w budowanie pokoju, gdyż to „edukacja stanowi klucz do jakiejkolwiek transformacji”. „Należy zainwestować w patriotyczną metodę edukacyjną, która skoncentruje się na narodzie, a nie na podziałach wyznaniowych” – podkreślił patriarcha.

tm/ rv, lastampa


Zdjęcie: Pope Tawadros II in 2013 autor: Österreichische Außenministerium, CC BY 2.0

« 1 »

reklama

reklama

reklama