Rosja: Cyryl I konsekrował nowy sobór

W uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego na terenie moskiewskiego monasteru Ofiarowania Pańskiego patriarcha Cyryl konsekrował sobór dla uczczenia i upamiętnienia wyznawców i nowych męczenników za wiarę z czasów sowieckich.

Monaster Ofiarowania Pańskiego znajduje się w niedalekiej  okolicy gmachów byłego KGB przy ulicy Bolshaja Łubianka.

W 2011 roku Cyryl I zdecydował o upamiętnieniu na terenie monasteru Ofiarowania Pańskiego wszystkich prześladowanych wyznawców i zamordowanych nowych męczenników za wiarę w czasach sowieckich. W końcu 2013 roku poświecił kamień węgielny pod nowy sobór. Wczoraj, w setnym roku od wybuchu rewolucji rosyjskich dokonał konsekracji soboru znajdującego się na terenie monasteru położonego niedaleko od symbolu prześladowań i kaźni w czasach sowieckich gmachów byłego KGB a obecnie FSB.

Nowy sobór, wysokości 61 metrów wzniesiono przy użyciu najnowocześniejszych technologii budowlanych oraz wyposażono go w najnowsze urządzenia audiowizualne i klimatyzacyjne.

Na kamieniach przywiezionych z terenu pierwszego łagru Archipelagu Gułag na Wyspach Sołowieckich ustawiono szkatułę z relikwiami byłego przeora monasteru Ofiarowania, zesłanego na Wyspy Sołowieckie, gdzie przebywał od roku 1924  do męczeńskiej śmierci w 1929 roku.

Przy soborze powstanie jedno muzeum poświęcone historii nowych męczenników w Rosji a drugie Całunowi Turyńskiemu.      


W. Raiter, Moskwa/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama