Lipiec to dla szkół w Brazylii okres wakacji zimowych. Setki studentów tego kraju zamienia zasłużony odpoczynek od zajęć na uczelniach na działalność ewangelizacyjną we wspólnotach, które oczekują na wsparcie duchowe i materialne.
Praca misyjna jest dla studentów okazją do dokonania pewnego podsumowania osobistego procesu formacyjnego. Ewangelizatorzy kierują się przede wszystkim do tych wspólnot, które jeszcze nie były w pełni ewangelizowane. Według ks. Danilo Pinto z komisji duszpasterskiej episkopatu ds. kultury i edukacji zaangażowanie misyjne studentów, poza aspektem ewangelizacyjnym, jest też dla nich możliwością, aby towarzyszyć w procesie przemian społecznych.
Stało się już pewną tradycją, że studenci z wielu brazylijskich uczelni włączają się w akcję ewangelizacyjną Kościoła.
Ci zaangażowani w duszpasterstwie akademickim Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego w Paranie od ośmiu już lat ewangelizują, ale także zdobywają doświadczenie we wspólnotach, gdzie występują różne problemy społeczne. Do tej akcji włączają się również wykładowcy, pracownicy, jak i absolwenci oraz przyjaciele tej uczelni.
Z kolei blisko 200 studentów z diecezji Jales w stanie São Paulo prowadzi akcję ewangelizacyjną i humanitarną wśród Indian w Dourados w stanie Mato Grosso.
Z inną jeszcze inicjatywą wyszła komisja duszpasterska episkopatu ds. kultury i edukacji, zapraszając studentów z różnych regionów kraju do włączenia się w ewangelizację w Santarém w stanie Pará na północy Brazylii. W tamtej rzeczywistości, poza pracą misyjną, młodzież akademicka włączy się w akcję społeczną Kościoła, a także będzie mogła doświadczyć inności kulturowej w kontakcie z populacją regionu Amazonii. „W tego typu doświadczeniu studenci mogą obserwować rzeczywistość zawodową, do której się przygotowują, i spostrzec, że można ją włączyć w służbę ewangelizacji. Zdobywają oni doświadczenie w procesie przemieniającym mocą wiary” – podkreśla ks. Danilo Piont z komisji duszpasterskiej episkopatu ds. kultury i edukacji.
Z. Malczewski TChr, Brazylia / rv