Wenezuela: biskupi – „nie” dla brutalnej siły

W czasie niezwykle napiętej sytuacji strajku generalnego, Prezydium Konferencji Episkopatu Wenezueli ponownie zaapelowało o zaprzestanie przemocy i poszanowanie życia.

„Po raz kolejny wyrażamy sprzeciw wobec przemocy. Przemoc nie może być sposobem rozwiązywania konfliktów społecznych, które w naszym społeczeństwie wenezuelskim z dnia na dzień stają się coraz poważniejsze. Zbytnie represje, których skutek to ranni, zabici i aresztowani, prowadzą do jeszcze większej przemocy” – apeluje prezydium tamtejszej Konferencji Episkopatu. W tych dniach w południowoamerykańskim kraju trwa strajk generalny. Prezydent zakazał wszelkich manifestacji. Udział w nich grozi karą 10 lat więzienia. W starciach ulicznych zginęły 4 osoby. W niektórych miejscach księża próbują rozdzielać walczących i nakłaniać policję do wycofania się.

Biskupi Wenezueli przypominają o bardzo trudnej sytuacji w tym kraju: ciągle rosnące koszty utrzymania, brak żywności i lekarstw, bardzo głęboki kryzys polityczny. Zwracając się wprost do wojska biskupi przypominają, że jego pierwszy obowiązek to ochrona życia wszystkich mieszkańców, bez żadnych różnic. „W tych trudnych momentach napięcia nie można odpowiadać na postulaty większości społeczeństwa poprzez irracjonalne działania i użycie brutalnej siły” – piszą biskupi. Wzywają więc, by nie zabijać, ale respektować życie.

pp/ rv, sir

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama