Hongkong: nowy biskup na spotkaniu z dziennikarzami

Biskup Hongkongu Michael Yeung Ming-cheung w rozmowie z dziennikarzami mówił nt. wolności osobistej, praw człowieka i relacji Kościół-państwo. Podkreślił, że jako priorytet traktuje opiekę nad ubogimi i wykluczonymi.

„Kościół to nie partia polityczna. Jeśli jednak stajemy przed problemami dotykającymi całego społeczeństwa, to myślę, że wspólnota wiernych powinna się podnieść i mówić jasno” – stwierdził nowy biskup Hongkongu Michael Yeung Ming-cheung. Dzień po tym, jak został ordynariuszem tego chińskiego miasta, odpowiadał on na pytania dziennikarzy, dotyczące głównie takich kwestii, jak wolność osobista, prawa człowieka czy relacje Kościół-państwo.

Pomimo dość politycznego charakteru tematów poruszanych przez przedstawicieli mediów hierarcha zaznaczył przede wszystkim, że jako priorytet traktuje opiekę nad ubogimi i wykluczonymi.

„Osoby starsze mają być traktowane z szacunkiem i doceniane. Musimy również zadbać o naszą młodzież. Nie każdy młody człowiek pragnie obalić rząd; chcą oni tylko wyrazić swoje niezadowolenie, a ludzie przy władzy powinni ich wysłuchać” – wskazał bp Yeung. Nowy ordynariusz Hongkongu odniósł się tym samym do ruchu Occupy Central, który domaga się większych swobód demokratycznych oraz efektywniejszego zarządzania na terenie tamtejszej autonomii. 

tm/ rv, asianews

« 1 »

reklama

reklama

reklama