Krajowy kongres eucharystyczny w Ghanie

Ponad 10 tys. osób wzięło udział w krajowym kongresie eucharystycznym w Ghanie w zachodniej Afryce.

Ponad 10 tys. osób wzięło udział w krajowym kongresie eucharystycznym w Ghanie w zachodniej Afryce. Wydarzenie trwało tydzień (7-13 sierpnia) i zostało zorganizowane w miejscowości Jasikan na wschodzie kraju pod hasłem „Eucharystia i nowa ewangelizacja”.

Właśnie do tego tematu nawiązał kard. John Olorunfemi Onaiyekan z Nigerii, przewodnicząc jednej z Mszy w ramach kongresu. Podkreślił on potrzebę świadomego i godnego uczestnictwa wiernych w Eucharystii jako sakramencie Ciała i Krwi Chrystusa. Sam bowiem styl sprawowania liturgii oraz zaangażowanie uczestników mogą ewangelizować przypadkowych świadków. Posoborowe przepisy liturgiczne pozwalają na włączanie elementów lokalnych tradycji do celebracji – przypomniał arcybiskup Abudży. Nie oznacza to jednak, że Mszę należy przekształcić w ludowy festyn czy dyskotekę. Zdaniem nigeryjskiego purpurata inkulturacja nie może sprowadzać się do zastosowania bębnów czy innych tradycyjnych instrumentów w liturgii. Trzeba czegoś o wiele głębszego.

Inną z kolei Mszę kongresową sprawował kard. Peter Turkson. Przewodniczący Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Ludzkiego nawoływał wiernych do stania się „ludem eucharystycznym” świadomym swej wiary. Przypomniał, że Eucharystia jest pamiątką zwycięstwa Chrystusa nad grzechem i śmiercią i „posiewem nowego życia” dla wszystkich wiernych już teraz, w naszej codzienności.

Wśród innych wydarzeń krajowego kongresu eucharystycznego w Ghanie warto wymienić barwną pięciokilometrową procesję z Najświętszym Sakramentem z udziałem 10 tysięcy wiernych oraz serię katechez na temat życia sakramentalnego i liturgii.

tc/ rv, ghanaweb

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama