Kolumbijczycy to naród nie tylko katolicki, ale też praktykujący

Podróż apostolska do Kolumbii odbywała się w szczególnym dla tego kraju momencie i jej głównym przesłaniem było pojednanie.

Tym niemniej była to przede wszystkim wizyta duszpasterska. Sami Kolumbijczycy na każdym etapie tej podróży dawali wielkie świadectwo swego przywiązania do Chrystusa. Rozmowa o tym, jaka jest wiara Kolumbijczyków, z prowincjałem franciszkanów w Kolumbii. Mówi o. Héctor Eduardo Lugo García:

O. Lugo: Jesteśmy oczywiście krajem bardzo katolickim. Nawet jeśli konstytucja naszego państwa jest świecka. To co, mówi Papież ludzie przyjmują z wielką wiarą i nadzieją, że stanie się to okazją do odnowy naszego życia osobistego, wspólnotowego, politycznego i społecznego, by rozpocząć od nowa, zrobić pierwszy krok, abyśmy mogli pokazać światu, że mieszkańcy Kolumbii chcą pojednania i trwałego pokoju. Wszyscy bowiem wiele wycierpieliśmy z powodu tej wojny, która trwała ponad 50 lat.

RW: Czy ta długa wojna domowa nie była czasem próby dla wiary Kolumbiczyków?

O. Lugo: Tak i nie. Ten konflikt polityczny dotyczył najuboższych. I miał on również aspekt religijny, bo Kościół angażował się konkretnie w jednej z partii politycznych. Dziś jednak, jestem tego pewny, nasza wiara jest mocniejsza i bardziej niezłomna. Chcemy pokazać, że jesteśmy narodem nie tylko katolickim, ale też praktykującym. Pomimo zranień i krytyki, jestem przekonany, że my Kolumbijczycy wychodzimy z tego z umocnioną wiarą. I wiemy, że dzięki obecności Papieża Franciszka nasza wiara jeszcze bardziej się umocni.

RW: Papież jest bardzo otwarty na tak zwana pobożność ludową. Widzieliśmy podczas jego podróży do innych krajów Ameryki Łacińskiej. Jaka jest pod tym względem wiara Kolumbijczyków?

O. Lugo: Myślę, że mamy tu do czynienia z połączeniem wiary i naszej kultury. Często się mówi o pobożności Ameryki Łacińskiej. My jednak jako Kolumbia mamy dość odrębną w stosunku do reszty kontynentu kulturę, ale zawsze jest to kultura chrześcijańska. Przejawia się ona w życiu rodzinnym i społecznym. Pomimo różnych problemów, takich jak handel narkotykami, przemoc czy działalność różnych ugrupowań zbrojnych Kolumbijczycy to naród, który pozostaje silnie zjednoczony.

kb/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama