Rzym: Polka o trwającym kongresie młodych

To jedno z pierwszych wydarzeń, kiedy faktycznie słucha się głosu młodych osób – mówi o trwającym w Rzymie kongresie młodych organizowanym przez Sekretariat Synodu Biskupów polska uczestniczka spotkania Dorota Andrzejewska.

Spotkanie, w którym biorą udział biskupi, eksperci, animatorzy i młodzież z całego świata poprzedza planowany na przyszły rok watykański Synod o młodzieży.

W kongresie uczestniczą przedstawiciele młodzieży, osoby zaangażowane w duszpasterstwo, a także specjaliści z różnych dziedzin, m.in. seksuologii, psychologii, ekonomii. Wśród tematów spotkania znalazły się kwestie dotyczące odkrywania wiary, własnej tożsamości i planu na życie. Podjęto również sprawy związane z pracą, emigracją, zaangażowaniem społecznym, czy aktywnością polityczną.

Każdego dnia odbywają się dwie sesje w której eksperci omawiają konkretny temat, po czym następuje dyskusja na forum i praca w mniejszych grupach. Uczestnicy mają także okazję wysłuchania świadectw młodych ludzi, m.in. Syryjki, zmuszonej do ucieczki z kraju, czy młodego człowieka, który odbył karę więzienia.

Zdaniem Doroty Andrzejewskiej z Ruchu Światło-Życie, która uczestniczy w spotkaniu, kongres jest jednym z pierwszych wydarzeń, w którym faktycznie słucha się głosu młodych osób. – Można odczuć tutaj wolę słuchania i otwartość na to, co młody Kościół ma do powiedzenia swoim pasterzom – wyjaśnia Polka w rozmowie z KAI.

Jak podkreśla, kongres jest również doskonałą okazją do wymiany doświadczeń dotyczących funkcjonowania duszpasterstwa młodzieży w poszczególnych krajach i diecezjach. – Bardzo doceniłam różnorodność Kościoła, który jednoczy się we wspólnej modlitwie, zwłaszcza podczas Mszy św. – opowiada uczestniczka kongresu.

- Spotkanie z rówieśnikami z innych krajów pokazało mi, że nie wszędzie można tak łatwo i otwarcie przyjąć i wyznawać wiarę w Jezusa Chrystusa. W innych krajach jest to wiele trudniejsze – mówi Dorota Andrzejewska.

Spotkanie z udziałem biskupów, ekspertów, animatorów i młodych ludzi - w sumie ok. 80 uczestników, w tym 25 młodych, z 5 kontynentów, odbywa się w dn. 11-15 września w kurii generalnej ojców jezuitów w Rzymie. Jego owocem ma być dokument, który ukaże się wiosną przyszłego roku i posłuży biskupom oraz audytorom, biorącym udział w przyszłorocznym XV Zgromadzeniu Ogólnym Synodu Biskupów nt. "Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania". Polskę reprezentują dwie osoby, m.in. pochodząca z diecezji łomżyńskiej Dorota Andrzejewska, od lat związana z Ruchem Światło-Życie.

„Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania” – to wyznaczony przez Ojca Świętego temat XV Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Odbędzie się ono w październiku 2018 roku. Do 30 września młodzi z całego świata zaproszeni są do wypełniania ankiety presynodalnej, dostępnej online: youth.synod2018.va

Rzym (KAI) / abd, mip

« 1 »

reklama

reklama

reklama