Kolumbia: spotkanie przedstawicieli Kościoła i polityki w Ameryce Łacińskiej

W dniach 1-3 grudnia w Bogocie odbędzie się konferencja 90 wysokiej rangi przedstawicieli Kościoła Ameryki Łacińskiej oraz „katolickich polityków poczuwających się do odpowiedzialności socjalnej za narody Ameryki Łacińskiej”.

Gospodarzem obrad 20 kardynałów i biskupów oraz 79 świeckich pełniących funkcje państwowe są przewodniczący Latynoamerykańskiej Rady Biskupiej (CELAM) i przewodniczący episkopatu Kolumbii, kard. Rubén Salazar Gómez oraz kanadyjski kardynał Marc Oullet, przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej.

Z napięciem oczekiwane jest wystąpienie specjalnego wysłannika papieskiego, abp. Richarda Paula Gallaghera, sekretarza ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. 

Do ostatniej chwili nie wiadomo, kto z polityków pojawi się na obradach, doniósł portal Vida Nueva. Na liście zaproszonych znajdują się byli prezydenci, ministrowie spraw zagranicznych i przywódcy partii. 

Celem spotkania przedstawicieli Kościołów oraz osób pełniących odpowiedzialne funkcje polityczne jest wymiana doświadczeń i opinii w różnych dziedzinach życia kościelnego i społecznego w Ameryce Łacińskiej. Zachętą do tego spotkania był list papieża Franciszka z marca 2016 r., skierowany do kard. Oulleta. 

Pierwszy papież z Ameryki Łacińskiej napisał m.in., że świecki w swoich realiach życia „tkwiący w sercu życia socjalnego, publicznego i politycznego”, w nowych sytuacjach kulturowych potrzebuje nowych form organizacji i świętowania swojej wiary.

W wielu częściach kontynentu południowoamerykańskiego dochodzi do „zgrzytów” między polityką i Kościołem i często w różny sposób interpretowane są i oceniane tak ważne dla katolików tematy, jak ochrona życia czy polityka socjalna. Dochodzi więc co ostrych dyskusji wokół takich tematów, jak aborcja czy walka z ubóstwem.

Organizatorzy spotkania w Bogocie mają nadzieję, że przyczyni się ono do tego, iż przedstawiciele różnych ideologii, ale tej samej wiary katolickiej będą okazywali większy wzajemny szacunek i uznanie. Dyskusja toczyć się będzie także wokół potrzeby bardziej intensywnego wprowadzania w kontekst Ameryki Łacińskiej takich tematów z zakresu społecznego nauczania Kościoła, jak godność człowieka, poczucie własnej odpowiedzialności i solidarność. 

ts / Bogota

« 1 »

reklama

reklama

reklama