Kościoły chrześcijańskie w Mali ponownie na celowniku dżihadystów

Pomimo wysiłków, by wprowadzić w Mali porozumienie pokojowe, tamtejsze parafie mogą spodziewać się narastania ataków islamskich bojowników – ostrzegają zwierzchnicy Kościoła katolickiego w tym afrykańskim kraju.

„Nasze kościoły i kaplice są teraz celem ataku ekstremistów, którzy grożą chrześcijanom śmiercią, jeżeli będą się jeszcze zbierać na modlitwę” – powiedział ks. Edmond Dembélé, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Mali.

Napięcia wzmagały się już we wrześniu i na początku października po tym, jak kilka kościołów katolickich w północno-środkowej części Mali zburzono i spalono, zmuszając parafian do ucieczki. Jak relacjonuje ks. Dembélé, pod koniec września we wsi Dobara położonej na północ od stołecznego Bamako, uzbrojeni mężczyźni wtargnęli do kościoła, paląc przed nim krzyże, obrazy i figury Najświętszej Maryi Panny. Wcześniej napastnicy wyrzucili wiernych z kościoła w wiosce Bodwal. Parafianie żyją obecnie „w wielkim strachu, ale nie panikują”, czekając na pomoc rządu i sił ONZ – powiedział ks. Dembélé. „Chrześcijanie nie są jedynymi zagrożonymi i atakowanymi. Całe społeczeństwo Mali jest ofiarą, w tym także muzułmanie” –  dodał sekretarz malijskiego episkopatu.

lgo/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama