Niemcy: proces beatyfikacyjny ks. Romano Guardiniego

W grudniu rozpocznie się proces beatyfikacyjny ks. Romano Guardiniego. Taką informację podała archidiecezja Monachium i Fryzyngi.

Pochodzący z Włoch niemiecki teolog i filozof miał znaczący wpływ na reformę liturgii podczas Soboru Watykańskiego II.

Jego proces beatyfikacyjny rozpocznie się 16 grudnia Mszą Świętą sprawowaną przez kard. Reinharda Marxa w monachijskiej katedrze NMP. Już teraz archidiecezja wzywa wszystkich wiernych do przysyłania pomocnych w tym procesie informacji dotyczących życia i wiary przyszłego Sługi Bożego.

Urodzony w Weronie Romano Guardini wychował się w Niemczech. Należy do najbardziej wpływowych filozofów i teologów XX wieku. W 1918 roku wydał obszernie komentowaną książkę pt. „O duchu liturgii”, miał znaczący wpływ na reformę liturgii podczas Soboru Watykańskiego II, a także na późniejszą teologię Josepha Ratzingera. Był również krytykiem narodowosocjalistycznej ideologii Trzeciej Rzeszy. Ks. Guardini wykładał filozofię w Tybindze i filozofię religii w Monachium, gdzie zmarł w 1968 roku.

Archidiecezja Monachium i Fryzyngii rozpocznie też proces beatyfikacyjny publicysty i historyka Fritza Michaela Gerlicha, zamordowanego w 1934 roku w obozie koncentracyjnym w Dachau.

Ostatnia beatyfikacja w tej archidiecezji miała miejsce w 1988 roku. Do chwały ołtarzy wyniesiony został wówczas redemptorysta Kaspar Stanggassinger.

T. Kycia/ Berlin/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama