reklama

Ukraina: 25 grudnia dniem wolnym od pracy

Parlament ukraiński zadecydował, iż od tego roku święta Bożego Narodzenia obchodzone 25 grudnia dla wiernych Kościołów tradycji zachodniej, a 7 stycznia w tradycji wschodniej, będą dniami wolnymi od pracy.

Decyzja parlamentu została bardzo pozytywnie przyjęta przez wiernych Kościoła rzymskokatolickiego, a także wspólnot protestanckich.

25 grudnia jako dzień wolny od pracy pozwala teraz wiernym tradycji zachodniej w pełni przeżywać religijny i rodzinny charakter świąt Bożego Narodzenia. Do tej pory dzień ten był na Ukrainie normalnym dniem pracy i nauki szkolnej. Decyzja ta będzie teraz wielkim ułatwieniem dla tych wiernych, którzy ze względu na swoje obowiązki mogli do tej pory uczestniczyć w Mszach św. tylko w godzinach wieczornych. Tak decyzję ukraińskiego parlamentu skomentował abp Mieczysław Mokrzycki, przewodniczący rzymskokatolickiej Konferencji Episkopatu Ukrainy:

„Święta Bożego Narodzenia to święta rodzinne, a nasze rodziny to nie tylko wszyscy obrządku łacińskiego, wschodniego albo prawosławni. Nasze rodziny są mieszane i cieszymy się, że te święta będą one mogły przeżywać razem. Teraz święta te jeszcze bardziej będą nas wszystkich jednały i zbliżały do Europy, z atmosferą Europy”.

Rozwiązanie, aby święta Bożego Narodzenia obchodzić 25 grudnia i 7 stycznia obowiązują już na Białorusi i w Mołdawii, a także w Albanii i Libanie.

ks. M. Krawiec SSP/Lwów

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao