Bawaria: krzyż fundamentalnym symbolem tożsamości

W Niemczech trwa dyskusja na temat obecności krzyża w przestrzeni publicznej. Bawarski rząd zdecydował, że każdy urząd ma obowiązek zawieszenia krzyża w widocznym miejscu.

Według władz Bawarii „krzyż jest fundamentalnym symbolem chrześcijańskiej tożsamości kulturowej”. Decyzję skrytykowało wielu polityków a także duchownych, poparł ją arcybiskup Würzburga Ludwig Schick, ale nie bez zastrzeżeń.

Abp Schick na antenie Bayerischer Rundfunk powiedział, że dobrze jest wieszać krzyż „jako znak jedności, pojednania, pokoju, braterstwa i solidarności”. Dla niego powieszenie krzyża w miejscu publicznym wiąże się jednak z odpowiednią interpretacją. „Wszyscy ludzie, którzy patrzą na krzyż, zobowiązują się do życia wartościami, które krzyż reprezentuje.” Zdaniem arcybiskupa chodzi też o to, „by przezwyciężyć różnice między biednymi a bogatymi, między zdrowymi  a chorymi. Tylko tak ludzie powinni żyć i współpracować ze sobą na rzecz lepszej przyszłości”.

Podobnie argumentował ewangelicki bp Heinrich Bedford-Strohm. Przewodniczący Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech przestrzegł przed używaniem krzyża w celach politycznych. Ze względu na zbliżające się jesienne wybory do bawarskiego parlamentu landowego wielu komentatorów krytykuje decyzję bawarskiego rządu jako populistyczną, mającą odebrać głosy wyborców prawicowej Alternatywie dla Niemiec.

Prawnik i ekspert prawa kanonicznego prof. Hans Michael Heinig z kolei wyraził obawę, że obowiązek publicznego wieszania krzyża doprowadzi do „banalizacji i instrumentalizacji religijnego znaku”. Poza tym, jak stwierdził, polityczna decyzja dotyka zobowiązania do religijnej neutralności państwa.

Obowiązek wieszania krzyża w bawarskich urzędach wejdzie w życie 1 czerwca. Już teraz krzyż można umieszczać w państwowych szkołach i sądach tego landu.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama