Hiszpania: spotkanie młodzieży redemptorystowskiej

Pod hasłem „All together”, „Wszyscy razem”, w Granadzie trwa XI Europejskie Spotkanie Młodzieży Redemptorystowskiej. Bierze w nim udział ponad 700 osób. Poza Hiszpanią najliczniejszą grupę stanowią Polacy.

Mszy na rozpoczęcie spotkania w Granadzie przewodniczył Michael Brehl, przełożony generalny Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (redemptoryści). Program przewidział szereg katechez i spotkań formacyjnych. Młodzi wychodzą też na ulice miasta, aby dzielić się swoją wiarą zarówno z mieszkańcami jak też z turystami, których w okresie letnim jest w Granadzie bardzo dużo. Jak mówić o odkupieniu dzisiejszemu człowiekowi? Jak być uczniem-misjonarzem we własnym środowisku? – to niektóre z pytań, jakie stawiają sobie uczestnicy spotkania. Mają też na uwadze synod biskupów o młodzieży, który odbędzie w październiku br. Młodzi dzielą się również świadectwami wiary, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Na tzw. ferii powołaniowej kilka zgromadzeń zakonnych prezentuje swój charyzmat i styl życia.

Przedwczoraj wieczorem w katedrze w Granadzie odbyło się czuwanie modlitewne otwarte dla wszystkich. Poprzedziła je procesja z obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy na wzór wielkopostnych procesji, jakie odbywają się w Hiszpanii w Wielkim Tygodniu.

Ponad połowa  uczestników spotkania pochodzi z Hiszpanii. Drugą grupę pod względem liczebności stanowią Polacy – do andaluzyjskiej Granady przyjechało 80 osób. Reszta pochodzi praktycznie ze wszystkich krajów Europy: od Portugalii po Rosję. Warto podkreślić dość liczną grupę z Albanii. Są też przedstawiciele Ameryki Południowej (Brazylia, Peru) i Azji (Wietnam). Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji kulturalnych, w tym m. in. nocne zwiedzanie słynnej Alhambry.

Pierwsze europejskie spotkanie młodzieży redemptorystowskiej odbyło się w 1987 r. we Włoszech w miejscowości Pagani u grobu św. Alfonsa Liguori. Kolejne m. in w Eggenburgu (1991, Austria), Essen (1998, Belgia), Toruniu (2001), Bonn (2004, Niemcy) oraz w Lwowie (2010).

Spotkanie w Granadzie jest drugim po El Espino (1988), które odbywa się w Hiszpanii. Zakończy się dziś, w niedzielę, 29 lipca.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao